Na hlavný obsah

Český europoslanec T. Zdechovský si buduje kariéru na očierňovaní Slovenska, tvrdí R. Takáč

Podľa ministra Slovákov uráža.

Český europoslanec T. Zdechovský si buduje kariéru na očierňovaní Slovenska, tvrdí R. Takáč
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD). Foto: TASR/Dano Veselský

Český europoslanec Tomáš Zdechovský si buduje kariéru na očierňovaní Slovenska, uviedol v piatkovom (27. 6.) vyhlásení minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

Zdechovský vo štvrtok (26. 6.) oznámil, že podal k európskym inštitúciám viac ako 300 podnetov týkajúcich sa podozrení zo zneužívania európskych peňazí na Slovensku.

Zdechovský Takáčove výroky považuje za absurdné a nehorázne. Tvrdí, že neútočí na Slovensko, naopak bráni poctivých slovenských občanov. Tvrdia, že sa naňho obracajú, pretože doma narážajú na mlčanie, ignoráciu alebo zastrašovanie.

„Opäť sa len potvrdilo, že aktivity europoslanca Zdechovského sú len napĺňaním jeho osobných ambícií a vytĺkaním politického kapitálu s cieľom ubližovať Slovensku,“ povedal Takáč.

„Nebezpečenstvo jeho správania spočíva v tom, že síce na jednej strane tvrdí, že koná v prospech Slovenska, ale v skutočnosti Slovákov očierňuje a uráža, „dodal.

Urážky a osobné útoky

„Nie je to prvýkrát, čo sa politici s pochybným prístupom k verejným prostriedkom snažia odviesť pozornosť od vážnych podozrení tým, že osobne útočia na tých, ktorí sa snažia obhajovať spravodlivosť a záujmy daňových poplatníkov – či už slovenských, alebo európskych,“ uviedol Zdechovský.

„Všetky podnety, ktoré som odovzdal európskym inštitúciám, majú reálny základ a pochádzajú z konkrétnych svedectiev a dôkazov. Ak je minister presvedčený, že je všetko v poriadku, mal by byť prvý, kto bude dôsledné prešetrenie vítať,“ vyhlásil.

„Namiesto urážok a osobných útokov by sa pán Takáč mal sústrediť na vyšetrenie závažných podozrení zo zneužívania európskych peňazí a klientelizmu, ktoré dlhodobo poškodzujú dobré meno Slovenska. Nielen doma, ale aj v celej Európskej únii,“ doplnil.

Už skôr Zdechovský uviedol, že spolu 330 podnetov poslal Európskemu úradu pre boj proti podvodom (OLAF), Európskej prokuratúre (EPPO) a Európskej komisii (EK).

Vyzbierané podnety

Podnety podľa neho pochádzali hlavne od whistleblowerov, bývalých zamestnancov verejných inštitúcií a agentúr vyplácajúcich dotácie, ale tiež od bývalých policajtov či bežných občanov Slovenska. Upozorňovali na podozrivé stavebné projekty či klientelistické väzby, povedal Zdechovský.

„Hovoriť dnes o viac ako 2 000 vyzbieraných podnetoch, z ktorých si pán Zdechovský, nevieme ako, vyberá viac ako 300, je len pokusom o vlastnú dôležitosť a absolútna spoločenská nezodpovednosť, ktorá nie je hodná europoslanca,“ vyjadril sa minister pôdohospodárstva.

„Odmietam akékoľvek urážanie Slovenska, Slovákov a našich inštitúcií, „doplnil Takáč. Preskúmanie uvedených podnetov zo strany inštitúcií Únie by uvítal.

Takáč už skôr kritizoval Zdechovského za jeho výzvu, aby eurokomisár pre poľnohospodárstvo a potraviny Christophe Hansen preveril fungovanie Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Tá poskytuje dotácie farmárom a ďalším podnikateľom a okrem iného rozdeľuje európske peniaze.

Zdechovský viedol v máji delegáciu europoslancov z výboru pre rozpočtovú kontrolu (CONT), ktorá na Slovensku posudzovala využívanie európskych fondov.

Vrah zo zahraničia

Český europoslanec na záver misie povedal, že obavy ohľadne dobrého využívania európskych peňazí na Slovensku úplne nezmizli. Zapochyboval tiež o schopnosti Bratislavy odhaľovať a predchádzať podvodom s európskymi dotáciami.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) potom Zdechovského označil za nájomného vraha zo zahraničia, ktorého si najala opozícia. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) uvedenú misiu nazval trestnou výpravou z Bruselu, ktorej cieľom je hľadať zámienky na to, aby Slovensko prišlo o peniaze z eurofondov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko

    Screen reader detection