V Iráne v stredu (25. 6.) popravili troch mužov usvedčených zo spolupráce s izraelskou tajnou službou Mossad a pašovania vybavenia na vykonanie atentátov. S odvolaním sa na iránsku justíciu o tom napísali agentúry Reuters a AFP. V posledných týždňoch v tejto krajine v spojení s údajnou špionážou v prospech Izraela popravili už viacero osôb.
„Pokúsili sa do krajiny priviezť vybavenie na vykonávanie atentátov, boli zatknutí a súdení za… spoluprácu v prospech sionistického režimu,“ uviedla podľa AFP iránska justícia s odvolaním sa na Izrael. Dodala, že trest vykonali v stredu ráno. Agentúra Reuters cituje úrady v tvrdení, že pašované vybavenie použili pri atentáte na bližšie nešpecifikovanú osobu.
Počas dvanásťdňového konfliktu s Izraelom v Iráne zatkli 700 ľudí obvinených z väzieb na Izrael, napísala stanica BBC citujúc iránske médiá.
Islamské právo
V roku 1979 bol v Iráne po zvrhnutí šáha Mohammada Rezá Pahlavího nastolený teokratický režim. Iránske súdnictvo čiastočne vychádza z interpretácie islamského práva a niektorí sudcovia sú príslušníkmi šiitského duchovenstva. Podľa mnohých ľudskoprávnych organizácií a pozorovateľov nemožno iránsku justíciu považovať za nezávislú.
Izrael 13. júna vykonal rozsiahly úder na iránske jadrové prevádzky, vojenské objekty, jadrových vedcov a armádnych predstaviteľov. Teherán odpovedal údermi strelami a dronmi. V noci na nedeľu (22. 6.) sa leteckými útokmi na tri jadrové zariadenia do konfliktu zapojili Spojené štáty, na čo v pondelok Irán reagoval vypálením rakiet na americkú základňu Al-Udajd v Katare.
Izrael aj USA tvrdia, že cieľom útokov bolo zabrániť Iránu získať jadrovú zbraň. Teherán popiera, že by na vývoji jadrových zbraní aktívne pracoval. Americký prezident Donald Trump v noci na utorok (24. 6.) oznámil, že od utorka rána vstúpi do platnosti prímerie.