Druhý deň medzinárodnej bezpečnostnej konferencie Globsec v Prahe reagoval na aktuálne dianie vo svete. Rokovali o rastúcom napätí medzi Iránom a Izraelom aj o blokáde Taiwanu Čínou.
Vlna znepokojenia v súvislosti s izraelským útokom na Irán sa preniesla aj do debát a vystúpení diplomatov na Globsecu. „Mám veľkú mieru pochopenia pre krok, ktorý sa udial. Útok smeroval na vojenské zariadenia, ktoré boli zamerané na výrobu jadrovej bomby,“ hovorí minister zahraničných vecí ČR Jan Lipavský.
Účastníci rokovali aj o ostrove Taiwan, ktorý Čína považuje za svoj a vyhráža sa mu vojenskou blokádou. „Ak sa Čína rozhodne obsadiť Taiwan, hrozí riziko eskalácie do celosvetového konfliktu. A ten prinesie stovky miliónov mŕtvych,“ uvádza člen bezpečnostného výboru estónskeho parlamentu Raimond Kaljulaid.
Druhému dňu na konferencii Globsec sa v Správach venovala redaktorka Katarína Vítková:
Čína varuje krajiny
Čína dlhodobo varuje krajiny, aby sa nemiešali do jej vnútroštátnych záležitostí. Peking zároveň môže vytvoriť geopolitický šach-mat aj pozastavením exportu kritických minerálov a kovov. Bez nich sa totiž zastaví výroba v automobilovom priemysle a nevyrobí sa ani jedna stíhačka F35.
Telefón, mikrofón ani kamera, ktorá sníma tento záber. Nič z toho by nevzniklo, ak by nebolo vzácnych hornín, ktoré si uchovávajú magnetické vlastnosti pri vysokých teplotách. Až 99 percent ich svetovej ťažby obsluhuje Čína. Sú na nej závislé USA i Európa.
„Zeminy a vzácne kovy nie sú vzácne. Ich spracovanie je však veľmi náročné na životné prostredie. To je dôvod, prečo to Čína využíva. Vybudovala si v tejto oblasti monopolné postavenie a využíva to ako páku pri vyjednávaní. Prvýkrát to využila v roku 2010 proti Japonsku počas sporu o ostrovy v Juhočínskom mori,“ vysvetľuje sinológ Martin Hála.
Čína to využila aj pri nátlaku na USA. Pri rokovaní o rámcovej zmluve, ktorá riešila americké štúdiá čínskych občanov. „Preto USA urobili určité ústupky v možnostiach udeľovania víz pre čínskych študentov v Amerike,“ dodáva Hála.
Konferencia Globsec rieši východiská pre Európu, aby nestratila konkurencieschopnosť a bola pripravená na odklon pozornosti USA z Európy na Indo-pacifik.