Tisíce ľudí uverili srdcervúcim príbehom a prispeli v dobrej viere, že ich peniaze pomôžu chorým a chudobným. No vyzerá to tak, že na ich dobrote niekto zarobil. Zakladateľka občianskeho združenia Neziskový svet vytvorila schému, cez ktorú sa šírili výzvy o pomoc. Dohromady vyzbierala cez milión eur. No tým, ktorým boli určené, sa ušla iba časť. Kde skončili zvyšné peniaze nevedno.
Za posledných päť rokov zaplavovali sociálne siete cez rôzne profily emotívne prosby o pomoc chorým deťom či dospelým v núdzi. Naliehavé žiadosti boli vždy plné plačúcich a prosiacich emotikonov. Spájali ich rovnaké čísla účtov, patriace občianskemu združeniu Neziskový svet, ktoré sa prezentovalo na webovej stránke Pre dobro.
“Uplakané deti ležiace na posteli s nejakým kyslíkovým prístrojom,“ uviedla administrátorka facebookovej skupiny Podvodníci a zlodeji Alena Fojtíková.
“Voláme to pornografia chudoby, kde komunikujete srdcervúce príbehy a emočne tlačíte na potenciálneho darcu,“ povedala fund manažérka DONIO. Podľa sociologičky Zuzany Kusej využívajú to najlepšie v nás, a to spolupatričnosť s neznámymi ľuďmi.
Z transparentného účtu súkromný
Peniaze ľudia mohli posielať na účet občianskeho združenia Neziskový svet. Jeho štatutárkou je Ilona Damborská. V emaily odpovedala len na niektoré z otázok. Aj nás zaujímalo, podobne ako ľudí na sociálnych sieťach, kde skončili peniaze darcov. Z pôvodne transparentného účtu sa totiž stal utajený.
Uchovali sa však jeho verejné záznamy z minulosti. Podľa týchto výpisov sa za štyri roky fungovania podarilo združeniu vyzbierať takmer 1,2 milióna eur. Na čo sa použili, to už jasné nebolo. Presuny financií na súkromný účet boli v poznámkach komentované neurčito.
“Všetky výzvy išli na jeden účet. Čo sa ďalej a ako delili peniaze, už nikto nevie,“ ozrejmila Fojtíková.
“Dôležité je, ako robíte platby z toho transparentného účtu a aké poznámky k nim uvediete, ktoré si vedia darcovia prečítať,“ informovala Suchová.
“Z účtu neboli robené žiadne výbery, ale dary boli prevedené na bežný účet občianskeho združenia a z tadiaľ všetkým obdarovaným. Toto sme začali takto prevádzať vzhľadom na kyberšikanovanie jednotlivých prípadov pomoci,“ reagovala v stanovisku štatutárka OZ Neziskový svet Ilona Damborská.
“Organizácia OZ Neziskový svet sa snažila na DONIU otvoriť si jednu výzvu, ktorú sme im nepovolili na základe toho, že sme nevedeli overiť, ako budú financie použité,“ prezradila Suchová.
“Občianske združenia nemajú zákonnú povinnosť zverejňovať výročnú správu tak, ako nadácie,“ vyjadril sa Damborská.
“Občianske združenia vždy musia nakladať s finančnými prostriedkami v súlade s tým, na čo občianske združenie bolo určené, respektíve na aký účel zbierajú peniaze od darcov,“ uviedol hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.
O pomoc žiadali koordinátorky
Prosby o dary šírili na sociálnych sieťach koordinátorky. Ony samostatne tiež žiadali o pomoc. Mali za úlohu publikovať množstvo fotografií a čo najviac zdieľať všetky príbehy. Každá mala priradený variabilný symbol a podľa neho si prerozdeľovali odmeny.
“Jedna koordinátorka mala vytvorených viac stránok. Aby to malo väčší dosah,“ povedala Fojtíková. Podľa Damborskej koordinátori a koordinátorky OZ nedostávali províziu, ale dary.
Z vyzbieraných peňazí si štatutárka Neziskového sveta mala nechávať polovicu na chod občianskeho združenia. Kam išli všetky peniaze, sa nám nepodarilo zistiť. “Áno, dary som neskôr začala dostávať aj ja,“ priznala Damborská.
“Ministerstvo vnútra nemá kompetenciu samé od seba kontrolovať činnosť občianskeho združenia,“ ozrejmil Neumann.
Komunikovali sme s viacerými účastníkmi finančných výziev. Potvrdili nám, že dohoda bola, že dostanú len časť z vyzbieraných darov. Videli sme aj spísanú zmluvu. “Zomrela nám dcérka a nemali sme na to toľko financií. Potom sa mi ozvala Ilona s tým, že mi pomôžu, ale že si z toho nechávajú 50 percent,“ prezradila matka v núdzi.
Náklady na fungovanie
“Systém sociálnej ochrany SR, náklady na fungovanie tohto systému sú asi dve až tri percentá z celého objemu prostriedkov. Možno by nestačili na holú existenciu tých, ktorí organizujú zbierkovú a inú činnosť. Rozhodne by to však nemuselo prekračovať desať percent,“ konštatovala sociologička Zuzana Kusá.
“Ak si niekto nechá z vyzbieraného eura 50 centov, alebo z desaťtisíc si nechá päťtisíc na chod organizácie, tak chcem naozaj vidieť, čo všetko spravili za tieto financie. Viem to vidieť tak, že mi to odkomunikujú vo výročnej správe alebo na webe,“ uviedla Suchová.
“Občianske združenie by nemalo vykonávať podnikateľskú činnosť za účelom vytvárania zisku. Nejakú drobnú podnikateľskú činnosť však vždy v súlade so stanovami vykonávať môže. V prípade, ak ide 50 percent na fungovanie občianskeho združenia, tak to pôsobí ako veľmi neprimeraná čiastka,“ vysvetlil Neumann.
Vyzbieraný viac ako milión eur
“Môže tam dochádzať aj k nedovolenému podnikaniu. To znamená, že generuje zisky v občianskom združení, ktoré však nezdaňuje a používa ich na súkromné účely,“ upozornil nezávislý advokát Branislav Welter.
“Nepodnikali sme, išlo o vzájomnú pomoc a dary boli preposielané obdarovaným,“ vyhlásila Damborská.
Nikde v stanovách ani na stránke informáciu o vyplácaných percentách z darov uvedenú nemajú. Za päť rokov fungovania mali zaregistrovanú len jednu verejnú zbierku, kde sa vyzbieralo a vydokladovalo 2 200 eur. Pričom z darov sa im podľa zachovaného transparentného účtu podarilo vyzbierať vyše milióna eur.
“Pokiaľ ide o dar, že fyzická osoba niečo zbiera, tak je to vždy na darcovi, či niekomu dá peniaze alebo nie. Občianske združenie, pokiaľ robí verejnú zbierku, tak to musí byť riadne zaevidované, čiže občan si môže pozrieť na stránke, že je to naozaj zaevidovaná verejná zbierka,“ vyjadril sa Neumann.
Konkrétne príbehy ľudí
Pozreli sme sa bližšie na konkrétne príbehy ľudí, ktorí o pomoc žiadali. Jednou z najúspešnejších kampaní bola prosba chorej Kristínky. S ťažkou diagnózou bojovala niekoľko mesiacov. Výzvy kolovali na internete dva roky.
Na podporu Kristínky sa vyzbieralo podľa záznamov z transparentného účtu, ktoré máme na pozretie, minimálne 89-tisíc eur. Jej mama nám ukázala výpisy zo svojho účtu. Od občianskeho združenia jej prišla menej ako polovica. “Všetky výpisy z účtov majú kompetentné orgány,“ reagovala štatutárka OZ Neziskový svet.
Prosby o dary pokračovali, aj keď sa už Kristínka cítila lepšie. “Na Facebooku vo výzvach bola stále ležiaca na posteli bez vláskov. Úplne nereálne fotky k tomu obdobiu,“ uviedla administrátorka facebookovej stránky Podvodníci a zlodeji Alena Fojtíkova.
Ďalšou kampaňou bola výzva o pomoc pre dnes už päťročnú Natálku s viacerými diagnózami. Podľa príbehu matka potrebovala príspevok na špeciálne terapie. Podľa záznamu z transparentného účtu sa vyzbieralo najmenej 95-tisíc eur. Rodine mala ísť polovica, matka tvrdí, že s tým súhlasila. “Či pani Damborská robila nejaké podvody, do toho sa ja nestarám,“ povedala matka Natálky Lenka Mruškovičová.
Vo výzve pre Natálku bolo podľa Fojtíkovej napísané, že dieťa potrebuje peniaze na rehabilitačné centrum Adeli. Podľa jej matky má Natálka centrum navštíviť už tento rok a má aj termín.
“Osoba s uvedeným menom nie je v našej evidencii,“ zaznelo v stanovisku Radky Šulovskej z nadácie Adeli.
Benefičný koncert
Občianske združenie dokonca zorganizovalo benefičný koncert, na ktorom vystúpilo mnoho známych tvárí. Všetci bez nároku na honorár. Všetko čo sa vyzbieralo, malo ísť pre malú Natálku na delfinoterapiu.
“Vôbec neviem, koľko sa vyzbieralo. Keď som chcela spočítať tržbu, tak už bola na ceste do Kopčian k Ilone Damborskej,“ prezradila organizátorka koncertu Petra Černáček. Akcia podľa štatutárky OZ Neziskový svet skončila v strate.
Matka Natálky tvrdila, že z delfinária dávala aj verejne video na sociálnu sieť. Jej kamarátka Andrea však prezradila, že to nebolo delfinárium, ale výlet, ktorý dostala od cestovnej kancelárie DAKA do Turecka. “Nie je to delfínoterapia, je to len prehliadka delfínov. Pozerá sa na to, ako skáču delfíny a podobne,“ potvrdil konateľ cestovnej kancelárie David Gavaľa.
Popri výzvach si založila živnosť
Ďalšou úspešnou vyzývateľkou je Jana s nevyliečiteľnou chorobou. Prosila ľudí o pomoc na Facebooku aj cez platformu ĽudiaĽuďom.sk, s tým, že dostáva necelých 150 eur na mesiac. Podľa zachovaných výpisov mala cez OZ za štyri roky vyzbierať najmenej 96-tisíc eur. Popri výzvach si pred troma rokmi založila živnosť. Našli sme ju v jej bazáriku – chránenej dielni, na ktorú poberá dotáciu z úradu práce druhý rok okolo päťtisíc eur. Na naše otázky nám odpovedať odmietla.
“Väčšinou, keď sa opýtate konkrétneho človeka, ktorý tu výzvu zdieľa, že na čo budú peniaze použité, tak namiesto odpovede dostanete možno negatívnu alebo agresívnu odpoveď, že závidíte aj chorobu,“ povedala fund manažérka DONIO Zuzana Suchová.
“Nie je možné jej umožniť ďalšie využitie darcovskej platformy, keďže nám podľa pravidiel portálu nedoložila kompletné využitie prijatých finančných prostriedkov,“ informovala administrátorka ĽudiaĽuďom.sk Katarína Šoltésová. Internet obehla jej fotografia, ako sedí v herni.
Prosby bez autentických fotografií
Ďalšie otázky vyvolávajú prosby o dary, ktoré neobsahujú autentické fotografie. Na internete kolovala žiadosť chorého Milana. Tá istá fotografia však bola použitá aj v holandských novinách. “Milan mal z dôvodu obavy o kyberšikanovanie povolené ilustračné foto,“ zaznelo v stanovisku Damborskej.
“Na výzvach to však nebolo nikde spomenuté, že sú to ilustračné fotografie,“ podotkla Fojtíková.
“Myslím si, že naplnenie skutkovej podstaty podvodu môže byť dôvodné, lebo naozaj sa cielene a vedome uvádzajú do omylu rôzni darcovia,“ upozornil nezávislý advokát Branislav Welter.
“V súčasnosti prebieha prípravné konanie, ktoré je konaním neverejným, a preto nie je možné poskytnúť k prípadu žiadne bližšie informácie,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Trnave Zlatica Antalová.
Aby naše peniaze, ktoré chceme poslať niekomu v núdzi, neskončili v nesprávnych rukách, odborníci radia byť opatrní a zbierku, alebo naliehavú prosbu o pomoc si treba radšej vždy preveriť. “Pozrieť sa na webovú stránku ministerstva vnútra, kde musia byť verejné zbierky evidované,“ povedal Neumann.