Slovensko nie je pripravené na zavedenie povinnej vojenskej služby, odkázal armádny expert aj opozícia. Reagovali tak na nedávne slová predsedu SNS Andreja Danka, ktorý žiadal namiesto dobrovoľného výcviku záložníkov šesťmesačnú povinnú vojenčinu.
Štát podľa odborníkov nie je na takýto krok pripravený a v nasledujúcich rokoch ani nebude. Chýbajú nielen príslušné zákony, ktoré by umožnili ľuďom dočasne opustiť zamestnanie a absolvovať výcvik, ale aj vybavenie. Mnohé kasárne sú totiž v žalostnom stave.
Povinnej vojenskej službe sa v Rádiožurnále venoval redaktor Slovenského rozhlasu Matej Baránek:
Líder národniarov sa vrátil k téme povinnej vojenskej služby po nedávnej slovnej prestrelke s hlavou štátu. Andrej Danko kritizoval Petra Pellegriniho za jeho zapojenie sa do programu Národných obranných síl, ktorý má posilniť systém záložníkov.
Predseda SNS otvorene žiada namiesto dvojtýždňového dobrovoľného výcviku povinnú vojenčinu. „Slovensko bude musieť uvažovať, tak ako v Nemecku, o tom, že aspoň na šesť mesiacov pôjdu mladí ľudia na výcvik. Získajú návyky, ale hlavne budú brániť Slovensko v prípade ohrozenia,“ povedal.
Od zavedenia povinnej vojenskej služby je Slovensko veľmi ďaleko, odkázal niekdajší minister obrany, dnes nezaradený poslanec mimoparlamentných Demokratov Ľubomír Galko. Program povinnej vojenčiny si za súčasných podmienok a nastavenia armády nevie predstaviť.
„Nie sme na to pripravení ani materiálne, ani personálne. Povinná základná vojenská služba je zlé riešenie pre Slovensko,“ skonštatoval Galko.
Problémom sú zákony
Podľa plukovníka vo výslužbe a dlhoročného vojenského novinára Miroslava Minára by trvalo roky, kým by štát dospel do stavu, keď by mohol vôbec uvažovať o povinnej vojenčine.
Problémom sú jednak samotné zákony, ktoré v súčasnosti ľuďom neumožňujú dočasne opustiť zamestnanie a garantovať im po absolvovaní výcviku návrat na pôvodnú pozíciu. Štát zároveň nemá vybudovanú potrebnú infraštruktúru, aby dokázal zabezpečiť výcvik tisícov mladých ľudí.
„Mnohé vojenské útvary a tie budovy sú v takom dezolátnom stave, že je problém napríklad ubytovať a zabezpečiť vojakov profesionálnej služby. Toto by trvalo dlhé roky a myslím si, že na toto ešte nie sme pripravení,“ priblížil Minár.
Otázkou zostáva, ako úspešný bude program Národných obranných síl a či ministerstvo obrany vôbec dokáže posilniť systém záložníkov. Tí by mali dopĺňať profesionálnu armádu v krízových situáciách, napríklad pri odstraňovaní následkov povodní.
„Chceli by sme, aby to boli stovky. Keď to budú tisíce, určite to bude úspech. Ale to si musíme ešte počkať. Vyhodnotenie by sme urobili pred koncom roka,“ povedal minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Dvojtýždňový výcvik a materiálne zabezpečenie jedného záložníka stojí momentálne štát šesťtisíc eur.