Astronómovia sledujú objekt smerujúci k Zemi, ktorý putuje z inej hviezdnej sústavy, uviedla v stredu (2. 7.). Európska vesmírna agentúra (ESA). Objekt, ktorý dočasne označili #A11pl3Z, pozorujú teleskopmi po celom svete. Môže podľa nich ísť už o tretí známy medzihviezdny objekt, ktorý preletel slnečnou sústavou.
Neškodný návštevník sa nachádzal blízko Jupitera vo vzdialenosti stoviek miliónov kilometrov a pohyboval sa smerom k Marsu. Podľa vedcov by sa ale nemal dostať bližšie k Slnku.
Zatiaľ je príliš skoro na to určiť, či ide o kamenný asteroid alebo o ľadovú kométu, prípadne aké je vesmírne teleso veľké a aký má tvar. Na potvrdenie jeho pôvodu je potrebné ďalšie pozorovanie. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uviedol, že situáciu sleduje.
Astrofyzik Josep Trigo-Rodríguez z Inštitútu kozmických vied blízko Barcelony sa na základe zvláštnej dráhy letu a extrémnej rýchlosti pretínajúcej slnečnú sústavu domnieva, že ide o medzihviezdny objekt. Jeho veľkosť odhaduje zhruba na 40 kilometrov v priemere.
Prvý potvrdený medzihviezdny návštevník sa objavil v roku 2017. Vesmírne teleso pomenovali Oumuamua, čo v havajčine znamená prieskumník. Názov je na počesť havajskej observatória, ktoré teleso objavilo. Spočiatku ho klasifikovali ako asteroid, neskôr však vykazoval známky kométy.
Druhým potvrdeným objektom, ktorý zablúdil z iného hviezdneho systému do slnečnej sústavy, je 21/Borisov. Ten objavili v roku 2019 a je považovaný za kométu.