Na hlavný obsah

Čím viac sa využíva umelá inteligencia, tým väčší je nápor na globálnu spotrebu elektriny, varujú odborníci

USA preto plánujú investície do energetiky a infraštruktúry.

Čím viac sa využíva umelá inteligencia, tým väčší je nápor na globálnu spotrebu elektriny, varujú odborníci
Ilustračná snímka vodičov elektrickej energie. Foto: Unsplash

Spojené štáty pripravujú rozsiahle investície do energetiky a infraštruktúry na podporu umelej inteligencie za približne 92 miliárd dolárov (takmer 84 miliárd eur). Odborníci upozorňujú, že rastúci dopyt po využití umelej inteligencie znamená značný nápor na celosvetovú spotrebu elektriny.

Čína tento týždeň po tretí raz prelomila spotrebný rekord, keď za jediný deň minula jeden a pol miliardy kilowatthodín.

Spotrebe elektriny pri používaní umelej inteligencie sa v Rádiožurnále venovala redaktorka Slovenského rozhlasu Soňa Hagarová:

Tohtotýždňový samit technologických a energetických gigantov v Pittsburghu poukázal na rastúci prienik technológií, energetiky a geopolitiky. Umelá inteligencia sa v ňom stáva kľúčovou pre biznis aj obranu.

Americký prezident Donald Trump na ňom oznámil, že 20 popredných technologických a energetických spoločností investuje do dátových centier a elektrární v USA vyše 90 miliárd dolárov (necelých 82 miliárd eur). A chce tým zabezpečiť prvenstvo USA v oblasti umelej inteligencie.

Jeden obrázok je ako jedno nabitie mobilu

Senior konzultant kybernetickej bezpečnosti Mário Minarovský vysvetlil, že len dátové centrá vlani zhltli zhruba 91 miliárd kilowatthodín elektriny. To zodpovedá výkonu 34 veľkých uhoľných elektrární. Do piatich rokov sa má ich hlad po elektrine zdvojnásobiť.

„Keď si vezmeme, že na vygenerovanie jedného obrázku spotrebuje umelá inteligencia asi toľko energie, čo potrebujeme na nabitie jedného telefónu. A tých dotazov príde státisíce v priebehu niekoľkých málo minút, tak asi tej energie bude potrebovať veľa. Ale nie je to toľko energie, ktorú využije umelá inteligencia napríklad na to, keď sa učí,“ povedal Minarovský.

Politológ Martin Jirušek z Masarykovej univerzity očakáva, že nárast spotreby elektriny bude masívny aj v súvislosti s elektrifikáciou dopravy a zmierňovaním globálneho otepľovania. Elektrina z obnoviteľných zdrojov však zatiaľ nedokáže rastúci apetít technobiznisu uspokojiť.

„Vzhľadom na to, že ešte nie sme úplne schopní vo veľkom skladovať elektrickú energiu — čo bude úzko súvisieť s obnoviteľnými zdrojmi — je napájanie dátových centier do veľkej miery spojené s energiou z veľkých zdrojov, či už ide o plynové elektrárne alebo napríklad jadrové elektrárne,“ vysvetlil Jirušek.

Vyššia spotreba elektriny ako pri výrobe ocele

Vyjadrenie šéfa Bieleho domu, ktorý veternú energiu označil za nespoľahlivú, lebo jej výkon je prerušovaný, komentoval denník The Guardian s tým, že veterná energia môže byť spoľahlivejšia než plyn. Pred dvoma rokmi vietor vyrobil vyše desať percent elektriny v USA.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry do konca tohto desaťročia spotrebuje umelá inteligencia v USA viac elektriny ako výroba ocele, cementu, chemikálií a všetkých ostatných energeticky náročných tovarov dohromady.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet