Čínske ministerstvo obrany oznámilo spoločný vojenský výcvik s ozbrojenými silami Srbska. Uskutočniť by sa mal na severe Číny v druhej polovici júla, avšak presný termín nezverejnili. O kurióznej aktivite balkánskej krajiny v Ranných správach hovorila spolupracovníčka STVR v Srbsku Jarmila Paulíková.
Srbsko sa pritom dlhodobo usiluje o vstup do Európskej únie. Súčasný prezident označil ázijskú mocnosť za „najvzácnejšieho priateľa“ a blízke vzťahy udržiava aj s Ruskom. To sa Bruselu nepáči a kriticky vystúpil podobne ako v minulosti, napríklad pri dodávke protivzdušného systému z Pekingu, aj teraz.
Bruselu konkrétne prekáža, že Srbsko, ktorého cieľom je vstup do Únie, koná v rozpore so zahraničnopolitickými postojmi európskej štruktúry. EÚ preto Belehrad vyzýva, aby zosúladil svoju zahraničnú politiku s tou európskou.
Otázniky pri takomto vojenskom cvičení vyvoláva aj fakt, že Srbsko patrí do jedného z programov Severoatlantickej aliancie (NATO). Členom Aliancie ako takej však nie je a NATO celú vec zatiaľ ani nekomentuje.
Odborníci vnímajú prelietavosť Srbska medzi prozápadnou a proruskou, respektíve pročínskou zahraničnopolitickou orientáciou. Ďalší tiež upozornili, že touto aktivitou podkopáva svoje deklarované politické smerovanie a Západu vysiela jasný signál. Srbsko je jedinou európskou krajinou, ktorá má s Čínou vojenskú spoluprácu.