Diplomy slovenských vysokoškolákov by teraz mali byť viac uznávané aj za hranicami. Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo sa stala členom prestížnej európskej asociácie ENQA. Zabezpečuje kvalitu vzdelávania a slovenským študentom dáva množstvo výhod.
Absolventi slovenských univerzít budú mať výhodu pri prijímačkách na zahraničné magisterské a doktorandské programy. Slovenské tituly budú tiež dôveryhodnejšie pre zahraničných zamestnávateľov.
Slovenskí študenti teraz môžu aj jednoduchšie vycestovať do zahraničia v rámci výmenných programov. Ich študijné kredity uznávajú po celej Európe.
„Sme kompatibilní s ostatnými európskymi krajinami, vyspelými európskymi krajinami v systéme vysokého školstva, v zabezpečovaní kvality vzdelávania. Je to kompatibilné, môžu ísť pracovať do zahraničia, lebo tá úroveň vzdelania zodpovedá európskemu kvalifikačnému rámcu,“ povedal predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo Robert Redhammer.
„Pre nás to znamená ešte väčší záväzok zvyšovať kvalitu výučby a medzinárodnú uznateľnosť našich diplomov,“ skonštatovala PR špecialistka Žilinskej univerzity v Žiline Zuzana Mikušová.
„Znamená to pre nás uľahčenie a zjednodušenie tvorby programov, ktoré vedú k spoločným a dvojitým diplomom so zahraničnými univerzitami,“ potvrdil Miroslav Horňák z centra komunikácie Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Členstvo v Európskej asociácii by mohlo zlepšiť meno slovenských škôl v zahraničí. Podľa svetového univerzitného rebríčka sa Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita umiestnili až na 277. a 387. mieste. Študentská rada vysokých škôl aj preto prijatie do asociácie hodnotí pozitívne.
„Malo by ísť aj o isté zvýšenie kvality vzdelávania, keďže v rámci ENQA budeme pod väčším drobnohľadom,“ uviedol podpredseda Študentskej rady vysokých škôl Marek Vojtko.
Budúcim výhodám absolventov slovenských VŠ sa v Správach venovala redaktorka Rebeka Filandová:
Mnohí študujú v zahraničí
Zo Slovenska však stále časť mladých ľudí odchádza študovať do zahraničia. Napríklad na českých vysokých školách je viac ako 20-tisíc Slovákov.
„Paradoxom je, že Česká republika, ich akreditačný úrad, nie je súčasťou ENQA a EQAR. Takže je to celkom zaujímavé, že napriek tomu nám tí študenti odchádzajú,“ upozornila prorektorka pre vzdelávanie a sociálne veci Univerzity Komenského v Bratislave Eva Viglašová.
„Z hľadiska uznania diplomov a uznávania zabezpečovania kvality sme predbehli Českú republiku. Takže dnes máme na Slovensku trošku navrch,“ uzavrel Redhammer.