Netopiere pijúce z injekčných striekačiek, malé dravce vypadli z hniezd. V stredisku starostlivosti o zvieratá v regióne Gironde sa pre vlnu horúčav dostal do starostlivosti o niečo vyšší počet zvierat, ako je obvyklé. Podľa miestnych ošetrovateľov to dokazuje, ako voľne žijúce zvieratá v horúčave trpia, napísala agentúra AFP.
Mike Le Calvez, 27-ročný ošetrovateľ zvierat, starostlivo kŕmi rehydratačným roztokom malú samičku netopiera zabalenú v tenkej dečke. „Dostala sa k nám nedávno, je celá vychudnutá a zatiaľ nedokáže sama jesť,“ povedal zamestnanec akvitánskeho strediska Ligy pre ochranu vtákov (LPO) v Audenge v povodí Arcachonu.
Tieto hmyzožravce sú obzvlášť citlivé na horúce počasie. Keď prepukne sucho, klesne množstvo ich potravy. Navyše, netopiere regulujú telesnú teplotu mávnutím krídlami, aby sa ochladili prúdom vzduchu. To ale nemôžu robiť príliš dlho, inak zomrú vyčerpaním.
V stredisku, ktoré tvorí rozľahlá budova s klietkami, voliérami a ošetrovňou, sa asi tucet zamestnancov stará o niekoľko stoviek voľne žijúcich zvierat: vtákov, cicavcov, plazov a obojživelníkov.
„Ak sú veľa dehydrovaní, majú problémy. Najmä cicavcom musíme dávať poriadnu dávku vody, „zdôrazňuje Mike, ktorý sa v laboratórnom plášti kúpe v pote. „Trpím,“ potvrdzuje s úsmevom. Príliš mu neuľavuje ani niekoľko ventilátorov, ktoré do strediska doniesli darcovia.
Vysoké počty zvierat v stredisku
Strediskom každý rok prejde viac ako päťtisíc zvierat. Doterajšie počty ale naznačujú, že tento rok ich bude viac, povedala AFP manažérka strediska Cassandra L ‚Hôteová. „Horúco znamená, že u nás skončí viac zvierat, pretože je pre nich čím ďalej, tým ťažšie nájsť si v prírode dostatok potravy a vody,“ dodala.
„Zvieratá sa k nám dostávajú vyhunuté, lapajú po dychu, sú v dosť žalostnom stave. My sa ich tu snažíme rehydratovať s cieľom vypustiť ich do voľnej prírody, až sa zotavia, „uviedla L’Hôteová a pritom hladila pancier sladkovodnej korytnačky bahennej, ktorý v stredisku vyurobili umelou živicou.
Podľa strediska sa v horúcom počasí prudko zvyšuje riziko úhynu zvierat, hrozia im popáleniny, udusenie a zničenie biotopu. Ako prvé sú postihnuté živočíchy, ktoré žijú vo vode. Rybám v príliš teplej vode hrozí letargia a niekedy aj smrť.
Zvýšenie teploty vody vedie aj k zníženiu množstva kyslíka vo vodnom prostredí, nehovoriac o poklese hladiny riek a vysychaní rybníkov, čo má dopad na obojživelníkov a všetky živočíchy, ktoré z nich pijú.
Vtáky ohrozené horúčavami
Vtáky, ktoré sa nemôžu potiť, sú tiež veľmi závislé od počasia. Ich telo je tvorené z približne 60 percent vodou, u niektorých mláďat až z 85 percent, čo je pomer, ktorý je nutné udržať, ak má metabolizmus tela správne fungovať.
Mnohé vtáky pociťujú plnú silu horúčav – napríklad dážďovník obyčajný, ktorý hniezdi pod strechami vystavenými silnému slnečnému žiareniu. Alebo mladý hadiar krátkoprstý, ktorého ľudia našli na zemi a dopravili do strediska v Audenge. „Vypadol z hniezda pri jednej búrke z tepla,“ povedala veterinárka Jara Lopezová.
Na začiatku týždňa do strediska pribudla lastovička, ktorú priniesli dvaja dôchodcovia. Našli ju na zemi v stodole, kde teplota dosahovala až 50 stupňov Celzia. Stredisko vo svojich priestoroch nainštalovalo nádržky, v ktorých sa vtáky môžu ochladzovať.
Pätinu zvierat, ktoré každoročne v stredisku v Audenge ošetria, tvoria ježkovia – ďalšie zviera bez potných žliaz, ktoré sa prehrieva, akonáhle teploty prekročia hranicu 30 stupňov Celzia.