Turecko naďalej podporuje predstavu dvojštátneho riešenia na Cypre, vyhlásil v nedeľu (20. 7.) turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas návštevy jeho severnej časti. Vyzval tým medzinárodné spoločenstvo, aby akceptovalo existujúce rozdelenie tohto ostrova v Stredozemnom mori, uviedla agentúra AFP.
Cyprus je od invázie tureckej armády na sever ostrova v roku 1974 rozdelený. Južnú gréckojazyčnú časť spravuje medzinárodne uznaná vláda. Samozvanú Severocyperskú tureckú republiku uznáva iba Turecko.
Zatiaľ čo sa cyperskí Gréci usilujú o federálny zväzok dvoch etnických skupín, Turci presadzujú dvojštátne riešenie a oficiálne uznanie suverenity severného Cypru.
„Plne podporujeme víziu založenú na dvojštátnom riešení,“ povedal Erdogan počas návštevy severného Cypru pri príležitosti 51. výročia vpádu tureckých vojsk na ostrov. „Je čas, aby sa medzinárodné spoločenstvo zmierilo so skutočnosťou na mieste,“ dodal.
Pokusy o kompromis
Za uplynulé roky sa objavili viaceré pokusy dosiahnuť kompromisné riešenie otázky Cypru. Naposledy sa tak stalo v roku 2017 vo Švajčiarsku. Odvtedy sa ale formálne rozhovory medzi stranami neobnovili.
Neformálne rokovania zvolal v marci generálny tajomník António Guterres. Zástupcovia sa vtedy dohodli na viacerých krokoch, okrem iného na otvorení hraničných priechodov, vytvorení technického výboru pre mládež a ďalšie iniciatívy v nárazníkovej zóne a na celom ostrove.
Erdogan navštívil severný Cyprus len niekoľko dní po tom, čo Guterres povedal, že stretnutia medzi vedúcimi predstaviteľmi oboch strán rozdeleného ostrova v newyorskom sídle OSN boli „konštruktívne“. Naďalej ale podľa neho pretrvávajú otázky týkajúce sa hraničných priechodov.
Turecký prezident v nedeľu vyzval aj na ukončenie izolácie samozvanej Severocyperskej tureckej republiky. „S Severocyperskou tureckou republikou by sa mali nadviazať diplomatické, politické a hospodárske vzťahy a nespravodlivosť, ktorú tureckí Cyperčania znášajú už desaťročia, sa musí konečne skončiť,“ dodal Erdogan.