Na hlavný obsah

EÚ je pripravená zaviesť opatrenia proti americkým clám. Pripravila zoznam v hodnote 72 miliárd eur

Oznámil to slovenský eurokomisár Šefčovič.

EÚ je pripravená zaviesť opatrenia proti americkým clám. Pripravila zoznam v hodnote 72 miliárd eur
Donald Trump a Maroš Šefčovič. Foto: TASR/AP/Jose Luis Magana/Jakub Kotian

Európska únia (EÚ) je pripravená zaviesť protiopatrenia voči Spojeným štátom, ak obchodné rokovania medzi oboma ekonomickými mocnosťami zlyhajú. Oznámil to v pondelok (14. 7.) eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič. Informovali o tom správy agentúr AFP, DPA a portálu businesstimes.

Šefčovič bude v pondelok večer americkej strane tlmočiť, že má mandát na pokračovanie rokovaní o clách. Ale aj mandát na zavedenie mnohomiliardových odvetných opatrní. Eurokomisár to vyhlásil po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci, segment obchod.

Ide o reakciu na vyhlásenia prezidenta USA Donalda Trumpa z minulej soboty (12. 7.) o hrozbe 30-percentného zvýšenia ciel pre EÚ od 1. augusta.

Konsenzus o potrebe opatrení

Po stretnutí s ministrami EÚ pre obchod v Bruseli Šefčovič uviedol, že členské štáty EÚ dosiahli konsenzus o potrebe takýchto opatrení, ak by rokovania neviedli k dohode.

Európska komisia pripravila nový zoznam amerického tovaru v hodnote 72 miliárd eur. Práve naň by sa mohli zamerať odvetné clá EÚ. Tá ale stále dúfa, že nájde dohodu s Washingtonom a vyhne sa zavedeniu odvetných ciel.

Ministri obchodu EÚ sa v pondelok stretli v Bruseli, aby prediskutovali, ako reagovať na najnovšie oznámenie a pripraviť protiopatrenia. Zoznam, ktorý bol teraz predložený členským štátom EÚ, vychádza z návrhu Európskej komisie z mája. Pôvodne sa vzťahoval najmä na priemyselný a poľnohospodársky tovar za približne 95 miliárd eur.

Po konzultáciách s členskými štátmi a zástupcami priemyslu bol zoznam zmenený a doplnený. Šefovič neposkytol žiadne podrobnosti o tom, aký tovar bol zo zoznamu vyradený. Povedal len, že plánuje v pondelok hovoriť so svojimi americkými kolegami, aby prediskutovali súčasný stav rokovaní.

Vyjadril optimizmus, pričom podľa neho „stále existuje potenciál pokračovať v rokovaniach“ so Spojenými štátmi. Zdôraznil tiež, že akákoľvek potenciálna dohoda si bude vyžadovať súhlas členských štátov EÚ aj Európskeho parlamentu.

Šefčovič je sklamaný z Trumpa

Šefčovič priznal, že preňho bolo sobotňajšie (12. 7.) rozhodnutie Trumpa sklamaním. S americkými partnermi strávil v osobných rokovaniach vyše stovky hodín, ďalšie desiatky hodín tomu venoval jeho technický tím.

„Pokiaľ ide o tú rámcovú dohodu, o ktorej sme rokovali, tak sme boli skutočne blízko. To, čo bolo treba dotiahnuť, boli položky ako oceľ, clá na autá, čiže veci, ktoré sú dôležité aj pre nás na Slovensku,“ opísal situáciu.

Bol presvedčený, že dohoda je na spadnutie, k tomu nakoniec nedošlo, keď Trump podľa jeho slov osobne rozhodol, že treba dôraznejšie vstúpiť do týchto rokovaní. Tvrdí, že Trumpov list núti Európanov zaujať konkrétnu pozíciu.

„To spôsobilo to, že ak doteraz bola jasná prevaha členských štátov rokovať za každú cenu, dnes ten pomer sa mení. Zo strany členských štátov bolo jasne povedané, že chceme rokovať, chceme férovú dohodu, ale ak k tomu nedôjde, tak sme nútení prijať odvetné opatrenia,“ povedal.

Eurokomisár očakáva komplikácie

Myslí si, že rokovania sa zrejme skomplikujú, ale v mene EÚ chce urobiť všetko, aby sa využili všetky možnosti a príležitosti, aby EÚ mala „čisté svedomie“, že naozaj robila maximum.

Potvrdil, že v prípade neúspechu rokovaní Únia ako najväčší obchodný blok na svete musí konať, nemôže prijať podmienky, ktoré sú zničujúce pre jej ekonomiku.

To bude aj jeho odkaz pre amerických partnerov z USA, s ktorými sa spojí ešte v pondelok večer. Spresnil, že prvý odkaz, ktorý im bude tlmočiť, je snaha dohodnúť sa do 1. augusta a vrátiť sa k prerušeným rokovaniam z minulého týždňa.

„Ale tých 30 percent je absolútne neakceptovateľné pre nikoho v rámci EÚ a poviem, že som dostal jednoznačný mandát zo strany členských krajín, že pokiaľ sa nám nepodarí dosiahnuť prijateľnejšiu dohodu, tak budeme musieť prijať vyvažovacie opatrenia v hodnote zhruba 90 miliárd eur,“ povedal Šefčovič.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet