Na hlavný obsah

Európska agentúra pre lieky odporučila schváliť prelomovú injekciu proti vírusu HIV

Liek je podľa regulátora vysoko účinný.

mikroskopický snímok
Mikroskopický snímok vírusu HIV ako napáda ľudskú bunku. Foto: TASR/AP/NIH/Národný inštitút alergií a infekčných chorôb/Seth Pincus, Elizabeth Fischer, Austin Athman

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok (25. 7.) odporučila schváliť injekciu na prevenciu vírusu HIV od americkej spoločnosti Gilead Sciences, ktorej viceprezidentom je český virológ a biochemik Tomáš Cihlář. Liek, ktorý sa podáva dvakrát do roka, je podľa EMA vysoko účinný.

Agentúra vo vyhlásení uviedla, že látku lenakapavir, pre ktorú Gilead Sciences používa v Európe obchodný názov Yeytuo, považuje za významnú z hľadiska verejného zdravia a ocenila jej účinnosť. Po prijatí odporúčania regulačného orgánu Európskou komisiou bude povolenie platné vo všetkých 27 členských štátoch Európskej únie, ako aj na Islande, v Nórsku a Lichtenštajnsku.

Uvedená injekcia nie je vakcínou, ale formou prevencie známej ako pre-expozičná profylaxia (PrEP). Od doterajších podobných prípravkov sa odlišuje tým, že jej podanie stačí raz za šesť mesiacov, na rozdiel od každodenného užívania. Sľubuje tiež vysokú účinnosť, podľa štúdií znižuje riziko prenosu HIV u dospelých a dospievajúcich o viac ako 99,9 percenta.

Podľa Winnie Byanyiamovej, výkonnej riaditeľky programu OSN pre boj proti AIDS (UNAIDS), by tento liek mohol zmeniť vývoj epidémie HIV, ak bude dostupný všetkým, ktorí ho potrebujú.

Dostupnosť liečby

Liek v júni schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), čo Cihlář označil za obrovský míľnik a motiváciu pre ďalšiu výskumnú prácu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporučila krajinám, aby liek ponúkali ako ďalšiu možnosť prevencie pre ľudí ohrozených týmto vírusom.

Pre ochorenie AIDS, ktoré vírus HIV spôsobuje, zomrelo na celom svete vlani približne 630-tisíc ľudí. Podľa odhadov UNAIDS je týmto vírusom nakazených vyše 40 miliónov ľudí. Šíreniu HIV bráni používanie kondómov, denné užívanie špeciálnych piluliek alebo predtým schválené injekcie, ktoré sa však musia aplikovať raz za dva mesiace.

Kritici upozorňujú, že lenakapavir možno nebude dostatočne dostupný, aby zastavil globálne šírenie vírusu HIV. Spoločnosť Gilead uviedla, že povolí predaj lacných verzií liečiva v 120 chudobných krajinách sveta s vysokou mierou výskytu HIV. Prevažne ide o Afriku, juhovýchodnú Áziu a Karibik. Výrobca liekov však vylúčil takmer celú Latinskú Ameriku, kde je výskyt HIV oveľa nižší, ale rastie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet