Európska komisia sľúbila Slovensku šesť rôznych opatrení a krokov v súvislosti so svojím návrhom postupne do konca roka 2027 zastaviť dovoz ruského plynu do Európskej únie. Vyplýva to z dokumentu, ktorý má ČTK k dispozícii.
Práve poskytnutím záruk zo strany komisie na zabezpečenie budúcich dodávok plynu za férové ceny slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) podmieňoval súhlas Bratislavy s novým balíkom sankcií proti Rusku za jeho pokračujúcu vojenskú agresiu na Ukrajine.
Slovensko dlhodobo odoberá plyn z Ruska, s ktorým má zmluvu o dodávkach tejto suroviny do roku 2034. O nových protiruských sankciách budú v utorok (15. 7.) v Bruseli diskutovať ministri zahraničia európskeho bloku. Podľa šéfky únijnej diplomacie Kaji Kallasovej sú blízko k dohode.
EK napríklad plánuje pristúpiť k riešeniu cezhraničných poplatkov v ropnom a plynárenskom sektore. Zvlášť sa chce zamerať na poplatky spojené s prepravou plynu, a to v snahe zmierniť negatívne dopady ukončenia dodávok ruského plynu.
Zvýšenie energetickej bezpečnosti
Ďalej chce so Slovenskom spolupracovať na zvýšení energetickej bezpečnosti a znížení cien elektriny a plynu. S Bratislavou plánuje komisia spolupracovať aj v právnych záležitostiach vo veci prípadných sporov v súvislosti s uplatnením rozhodnutia o ukončení dodávok plynu z Ruska.
Pripraviť by mala aj riešenie na možnosť využitia peňazí z európskych fondov na kompenzáciu prípadných negatívnych dopadov svojho návrhu na domácnosti a priemysel.
Fico návrh EK ukončiť dovoz ruského plynu do EÚ opakovane kritizoval a označil ho za ideologický. Tvrdil napríklad, že krok povedie k zvýšeniu cien plynu. Slovensko podľa neho tiež príde o tranzitné poplatky za prepravu ruského plynu. Bude musieť naopak platiť viac za dopravu plynu pre vlastnú potrebu z iných zdrojov.
Upozornil tiež na riziko, že Slovensko bude čeliť arbitráži, ak nedodrží kontrakt s ruským koncernom Gazprom o dodávkach plynu.
Poskytnutím záruk Fico podmienil súhlas Bratislavy s 18. súborom sankcií proti Rusku. Kým na schválenie reštrikcií voči Moskve je potrebný jednomyseľný súhlas členských krajín európskeho bloku, na presadenie návrhu ukončiť dovoz ruského plynu bude pri hlasovaní členských štátov EÚ stačiť kvalifikovaná väčšina.
Týmto spôsobom tak bude možné prehlasovať Slovensko a tiež Maďarsko, ktoré v tejto záležitosti zastávajú podobný postoj.