Európska komisia (EK) sa rozhodla zažalovať Slovensko, pretože do národného práva nesprávne zaviedli smernicu o práve na prístup k obhajcovi a na komunikáciu po zadržaní.
Komisia o tom informovala vo štvrtkovej (17. 7.) tlačovej správe. Záležitosťou by sa teraz mal zaoberať Súdny dvor Európskej únie.
Úniová exekutíva poslala Slovensku formálnu výzvu už v júni roku 2023. Po analýze odpovede Bratislavy dospela k záveru, že Slovensko nesprávne aplikovalo ustanovenia o rozsahu pôsobnosti smernice a určité pravidlá umožňujúce výnimky z práva na prístup k obhajcovi.
V novembri 2023 EK rozhodla o zaslaní odôvodneného stanoviska Slovensku. Neskôr v júli 2024 mu zaslala dodatočné odôvodnené stanovisko v nadväznosti na zmeny legislatívy, ktoré krajina vykonala.
Obavy naďalej pretrvávajú
Po analýze aj týchto odpovedí dospela úniová exekutíva k záveru, že aj naďalej pretrvávajú obavy súvisiace s postavením podozrivých osôb, voči ktorým ešte nebolo formálne vznesené obvinenie.
Stále nie je jasné, aké práva môžu takéto podozrivé osoby uplatňovať a za akých okolností – napríklad či majú právo konzultovať svoju situáciu s obhajcom pred začiatkom výsluchu, stojí v oznámení EK. Práve z tohto dôvodu komisia rozhodla o postúpení prípadu Slovenska Súdnemu dvoru Európskej únie.
K podaniu zatiaľ nedošlo
Ministerstvo spravodlivosti SR uviedlo, že k samotnému podaniu žaloby ešte nedošlo.
„Európska komisia zatiaľ rozhodla iba o tom, že v predmetnej veci v budúcnosti podá žalobu na Súdny dvor Európskej únie. K samotnému podaniu žaloby zatiaľ nedošlo, preto aktuálne nemáme k dispozícii žiadne bližšie informácie, než tie, ktoré Komisia zverejnila vo svojej tlačovej správe,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR Barbora Škulová.