Výbor stálych predstaviteľov vlád členských štátov pri EÚ (COREPER) sa na stredajšom (16. 7.) zasadnutí nezhodol na prijatí 18. balíka protiruských sankcií. S novými sankciami naďalej nesúhlasí Slovensko. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na štyroch nemenovaných diplomatov pôsobiacich pri EÚ. Námietky vzniesla aj Malta.
Premiér SR Robert Fico v stredu deklaroval, že Slovensko nikdy nepodporí plán Európskej komisie REPowerEU v dodávkach plynu. Podľa premiéra poškodí slovenské domácnosti a hospodárstvo a ďalej zníži konkurencieschopnosť celej EÚ.
Plán vypracovaný Európskou komisiou počíta so zastavením dodávok ruského plynu do členských štátov EÚ od roku 2028. Fico to uviedol v liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, ktorý zverejnil na sociálnej sieti Facebook.
„Plne si uvedomujem, že SR nemôže k návrhu REPowerEU využiť právo veta. Tento návrh považujeme za sankciu, a preto ho prirodzene spájame s návrhom 18. sankčného balíka proti Ruskej federácii. Očakávame preto, že k hlasovaniu o 18. balíku môže dôjsť až po vyriešení podstatnej časti rizík spojených s REPowerEU v oblasti dodávok plynu od roku 2028,“ vysvetlil postoj SR premiér.
Podľa Fica na slovenskej politickej scéne neexistuje zhoda, pokiaľ ide o akceptovanie obsahu listu, ktorý v utorok (15. 7.) šéfka EK adresovala slovenskému premiérovi. Von der Leyenová v ňom predsedovi vlády SR predstavila návrh garancií týkajúci sa plánovaného odstavenia dodávok ruského zemného plynu do EÚ.
Fico však v utorok večer nanovo za najlepšie riešenie situácie označil udelenie výnimky Slovensku na dovoz ruského plynu do roku 2034 v súlade so zmluvou, ktorú má jeho krajina uzavretú s ruským koncernom Gazprom. Takúto výnimku však Európska komisia podľa slovenského ministerského predsedu odmieta.
Európska komisia v rámci osemnásteho balíka sankcií proti Rusku navrhla ďalšie obmedzenia týkajúce sa ruského energetického a bankového sektora, zníženie cenového stropu pri ruskej rope a zákaz využívania infraštruktúry plynovodu Nord Stream.
Česku sa do sankčného balíka podarilo presadiť takzvaný záchytný mechanizmus (catch-all mechanizmus), ktorý umožní colným správam členských krajín oveľa lepšie zabraňovať obchádzaniu sankcií.
Reportáž o rokovaní o ďalších sankciách proti Rusku sme odvysielali v Správach: