Ak hľadáte výlet, ktorý zaujme nielen deti, ale aj dospelých, máme pre vás tip. Vráťte sa v čase a objavte unikátnu historickú úvraťovú železnicu na Kysuciach. Je jednou z posledných svojho druhu na Slovensku a zavedie vás hlboko do krásnej prírody pohoria Beskýd.
Lesnú historickú železnicu na Kysuciach začali stavať počas prvej svetovej vojny. Zachovala sa najmä pre unikátny úvraťový systém.
„Je to stavebné usporiadanie koľají, kde sa pomocou výhybky prekonáva prevýšenie a lokomotíva mení smer jazdy,“ vysvetlila vedúca historickej úvraťovej železnice vo Vychylovke Alexandra Surová.
Neskôr sa začala stavať aj Oravská lesná železnica, a tak sa rozhodlo, že sa medzi kysuckou a oravskou vybuduje prepojovací úsek.
„Bolo technicky náročné vybudovať cez kopec železničku, tak projektanti, bratia Galovci z Ružomberka, rozhodli o budovaní trate na spôsob hrotových úvratí,“ uviedla Surová.
Historickej železnici na Kysuciach sa v Správach venovala redaktorka Zuzana Lechanová:
Pôvodne vozila drevo
Hlavným dôvodom prepájania železničiek bolo, aby sa drevo z Oravy dostalo čo najrýchlejším spôsobom k hlavnej trati.
„V Oščadnici sa drevo spracovalo, následne sa prekladalo na vagóny normálneho rozchodu na Košicko-bohumínsku dráhu a putovalo ďalej do sveta,“ priblížil rušňovodič Matúš Kompan.
V súčasnosti sa už po železnici drevo nevozí, iba turisti. Rozhodnúť sa môžete pre jazdu malou drezinou alebo takouto dieselovou lokomotívou. Tá jazdí len po prvú úvrať a jazda trvá zhruba 20 minút.
Jazda drezinou trvá asi 90 minút. Celkovo prejdete až päť úvratí a dostanete sa na vrchol kopca Beskyd, kde sa stretávajú aj vláčiky z oravskej strany. Na železnicu pozitívne reagovali aj návštevníci. Viacerí uviedli, že ich zaujala.
„Vo svete takýto úvraťový systém môžeme vidieť napríklad na viacerých juhoamerických železniciach. To našu železnicu robí unikátnou,“ skonštatoval kurátor Kysuckého múzea Vladimír Homola.
Súčasťou trasy je aj Skanzen Vychylovka, Kysucká dedina, kde sa dozviete, ako kedysi žili naši starí rodičia.
„Môžu vidieť rôzne súťaže ako v kosení, kuchyňu starých materí alebo predvádzanie rôznych remesiel,“ spresnila vedúca správy múzea Kysuckej dediny Miroslava Jančulová.
Kysucké múzeum spravuje celkovo až osem kilometrov unikátnej železničnej trate. Ak sa sem vydáte, čaká vás dobrodružná jazda lesmi, na ktorú budete dlho spomínať.