Na hlavný obsah

Nebezpečný komár tigrovaný sa na Slovensku už udomácnil a jeho počet narastá, upozorňuje odborníčka

Vyskytuje sa najmä v Bratislave.

Nebezpečný komár tigrovaný sa na Slovensku už udomácnil a jeho počet narastá, upozorňuje odborníčka
Ilustračná snímka. Foto: Pexels

Na Slovensku sa vyskytuje viac ako 60 druhov komárov, medzi nimi aj invázne. Čoraz početnejší je na našom území aj komár tigrovaný. Podľa vedkyne z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV Viktórie Čabanovej sa mu darí najmä v Bratislave.

Domáce komáre od inváznych vedia rozlíšiť aj laici. „Invázne komáre sú tak špecifické, že majú biele prúžky na svojich nohách a sú čisto čierne,“ opisuje Čabanová.

Komára podľa uštipnutia rozlíšiť nevieme, a to, ako zareaguje naše telo, závisí skôr na našej imunite. Ako uvádza vedkyňa, komáre na sebe nosia rôzne plesne a baktérie, ktoré sa môžu dostať do rany. Preto by sme si miesto uštipnutia nemali škrabať, aby sme si infekciu nezanášali.

Pôvodné druhy, ktoré na Slovensku máme, rozdeľujeme do troch skupín. „Záplavové druhy, tie pociťujeme najviac. Vždy po záplavách sa extrémne množia, sú vo veľkých množstvách, ale žijú napríklad iba mesiac,“ približuje Čabanová.

Odborníčka ďalej hovorí o domových druhoch, ktoré si „chováme aj my“, napríklad v sudoch s vodou. Žijú niekoľko mesiacov a dokážu prezimovať v pivniciach alebo bytoch.

„Taktiež máme aj mokraďové komáre, ktoré v minulosti prenášali aj u nás maláriu. Tie ale u nás nie sú početné,“ dopĺňa odborníčka.

Komár tigrovaný

Naše domové komáre dokážu prenášať západonílsky vírus, preto je podľa Čabanovej dôležité dbať na sudy či iné nádoby s vodou. Až 80 percent ľudí však po uštipnutí nemá žiadne príznaky ochorenia.

„Zhruba 20 percent ľudí má príznaky podobné chrípke a najmä ľudia s oslabenou imunitou alebo starší ľudia a deti môžu mať ťažší priebeh. Môže to skĺznuť do neuroinváznych infekcií, ako je zápal mozgových blán,“ informuje odborníčka.

Komár tigrovaný sa na našom území už udomácnil a je stále početnejší. „On sám nie je nebezpečný. Nebezpečné je práve to, že vie prenášať viac ako 20 rôznych vírusov,“ podotýka Čabanová.

Darí sa mu najmä v mestách, ako je Bratislava, pretože si vie nájsť liahnisko takmer všade – stačí mu aj zbytková voda v popolníku.

Šírenie tohto druhu komára sa však dá aj zastaviť. Odborníčka konštatuje, že najmä vtedy, ak konáme hneď na začiatku. „Napríklad v Holandsku sa tohto komára efektívne zbavili na viac ako 15 rokov,“ dodáva. Dopĺňa však, že populácia na Slovensku narastá a rok 2023 zrejme nebol jeho prvý rok u nás.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko