Na hlavný obsah

Kontroverzná novela zákona v Rakúsku: Štát bude môcť zasahovať do súkromia podozrivých. Advokát poukazuje na riziká

Účelom novely má byť boj proti kriminalite.

Mobilný telefón
Mobilný telefón - ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rakúsky parlament schválil novelu zákona, ktorá umožňuje štátu zasahovať do súkromnej komunikácie podozrivých osôb. A to aj v prípade, ak používajú aplikácie s takzvaným end-to-end šifrovaním, ako sú napríklad WhatsApp či Signal. V krajine to vyvolalo rozsiahlu diskusiu a novela rozdeľuje politickú scénu i odbornú verejnosť.

Rakúska vláda tvrdí, že ide o pomoc bezpečnostným zložkám v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu. Ako vysvetľuje advokát Martin Friedrich, pre štát je to síce dostatočný právny základ na takúto novelu zákona, ale otázna je proporcionalita zásahu.

„Rakúska vláda schválila softvér, ktorý na pozadí bude zbierať údaje o tom, aké stránky si prezeráte, aké správy píšete a komu ich píšete. Otázne je či rozsah údajov, ktoré sa budú zbierať, bude zodpovedať účelu zákona,“ povedal advokát, pričom schválený softvér označil za „trojského koňa“.

Podľa Friedricha ak teda zákonodarca tvrdí, že účelom novely je boj proti kriminalite, treba zvážiť či je potrebné zbierať všetky dáta, ktoré sa týkajú súkromia podozrivej osoby.

Na dešifrovanie konverzácie môže podľa advokáta dať príkaz trojčlenný senát súdu. „Je tu forma nezávislej kontroly, čo je štandardné v rámci právneho štátu. To, či sa však informácie budú zbierať rozhodne nezávislý súd,“ informoval.

Tajná inštalácia

Softvér, ktorý schválila vláda, sa inštaluje tajne. Ako tvrdí Friedrich, aj na Slovensku máme informačno-technické prostriedky, ktoré používa napríklad polícia alebo Slovenská informačná služba.

„Tento zásah do súkromia však musí byť stále limitovaný odôvodnenou potrebou. Nemôže to byť hromadný zber dát, ktoré nesúvisia s vedeným trestným konaním,“ vysvetlil advokát a poukázal na dôležitosť práva na súkromie.

O rozhodnutí rakúskeho parlamentu o zásahoch do súkromnej komunikácie podozrivých osôb hovoril v relácii Aktuálne :24 advokát Martin Friedrich:

V praxi by proces zbierania dát mohol podľa Friedricha začať správou, ktorú danej osobe pošlú na email či mobilný telefón.

„Príde vám správa, že máte k dispozícii novú aktualizáciu softvéru vo vzťahu ku službám štátu. Keď si ju nainštalujete, bude fungovať ako tá predtým. Začne ale zbierať všetky operácie, ktoré ste vykonali s telefónom,“ predpokladá advokát.

Kauza Pegasus

„Cesta do pekla je vydláždená dobrými úmyslami. Stačí, aby sme si spomenuli na kauzu Pegasus, ktorá bola postavená na totožnom systéme s rozdielom, že chýbal pre to právny základ,“ povedal Friedrich s tým, že oslabenie softvérov spôsobuje veľké nebezpečenstvo pre ochranu súkromia.

„Spoločnosť Apple je v konflikte s vládou Veľkej Británie, ktorá ju tlačí do toho, aby znížila úroveň šifrovania záloh. Ani spoločnosť totiž nemá prístup k údajom svojich užívateľov,“ vysvetlil advokát v súvislosti s tým, ako na túto situáciu reagujú komunikačné platformy a výrobcovia mobilov.

„Ak znížim ochranu na toľko, že ju obmedzím všetkým, otázka proporcionality tohto riešenia asi narazí na ústavné limity ochrany súkromia osôb vo všeobecnosti,“ uviedol advokát.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet