V Rusku je na stole legislatíva, ktorá má obmedziť slobodu na internete. Tvrdí to agentúra Reuters. V hre sú aj pokuty nielen tým, ktorí zakázaný obsah šíria, ale aj tým, ktorí ho vyhľadávajú.
Navrhovanú legislatívu kritizujú opoziční aktivisti, ale aj niektorí provládni činitelia. Skloňuje sa aj odchod četovacej aplikácie WhatsApp.
Otvorenosť a sloboda na internete sa v Rusku zúžili už v roku 2022. Americkú spoločnosť Meta vtedy súd v Moskve označil za extrémistickú.
Extrémistická Meta
„Činnosť platforiem Facebook a Instagram, ktoré Meta prevádzkuje, je extrémistická. My ich preto zakazujeme. Netýka sa to jej četovacej aplikácie WhatsApp. Pomocou nej sa informácie nešíria verejne,“ uviedla v tom čase sudkyňa Olga Solopova. Po troch rokoch ale môže odzvoniť aj tejto aplikácii. Denne ju využíva väčšina Rusov.
Téme slobody na internete v Rusku sa v relácii Správy venovala redaktorka Alexandra Zetková:
„Na pokyn prezidenta Vladimira Putina by malo dôjsť k obmedzeniu ďalších počítačových programov a komunikačných služieb. A to tých, ktoré pochádzajú z krajín, ktoré sú voči Kremľu nepriateľské,“ píše sa v dokumentoch Kremľa.
Putin dal zákonodarcom čas do 1. septembra. Dovtedy majú nájsť adekvátne návrhy na obmedzenie týchto služieb. Z WhatsAppu by mohli používatelia presedlať napríklad na ruskú četovaciu službu MAX.
Posvietia si aj na VPN
Navrhovaná legislatíva si posvieti aj na používateľov virtuálnych súkromných sietí, takzvaných VPN. Tie umožňujú bezpečné a šifrované pripojenie na internet, pričom skrývajú geografickú polohu užívateľa.
Milióny Rusov ich používajú na obchádzanie cenzúry. Po novom by im mohla za vyhľadávanie zakázaného obsahu hroziť pokuta vyše 50 eur.
„Cez VPN-ky možno naďalej chodiť na platformy ako sú Instagram a Facebook. Pokiaľ používatelia nevyhľadávajú zakázaný obsah, ktorý je v registri ministerstva spravodlivosti, je to v poriadku,“ uviedol predseda Štátnej dumy pre informačnú politiku Sergey Boyarskiy.
Ide napríklad o Fond boja proti korupcii zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Navrhovaný zákon chce tiež zabrániť propagovaniu VPN. Za to by mohla hroziť pokuta do výšky 5 500 eur. Legislatívu už schválila dolná komora parlamentu. Odobriť ju musí aj horná a Vladimir Putin.