Na hlavný obsah

Lekári žiadajú, aby poisťovne hradili utlmujúce injekcie pre pacientov. Tí pri vážnejších diagnózach platia aj stovky eur

Výkony by mali byť bezbolestné.

Lekári žiadajú, aby poisťovne hradili utlmujúce injekcie pre pacientov. Tí pri vážnejších diagnózach platia aj stovky eur
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Lekári žiadajú, aby utlmujúce injekcie, napríklad pred kolonoskopiou, hradili zdravotné poisťovne. Hoci im v tom od jesene podľa Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) nič nebráni, úkon stále nepreplácajú. Pacienti s vážnejšími diagnózami tak musia platiť za vyšetrenia stovky eur.

Ak ide človek na kolonoskopiu, môže ju podstúpiť bez uspatia, v úplnej anestéze či s takzvanou analgosedáciou.

„Sú to také veselé injekcie, ktoré utlmia pacienta a zabezpečia bezbolestnosť výkonu,“ uviedol prezident SGS Tibor Hlavatý.

Požiadavke lekárov voči poisťovniam sa v Správach venovala redaktorka Natália Dvoranová:

Niektorí pacienti, napríklad s Crohnovou chorobou, musia chodiť na kolonoskopiu pravidelne. Keďže je to pre nich bolestivé, väčšina z nich si zvolí analgosedáciu.

Podľa Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti by ju mali hradiť poisťovne. Mnohé pred rokom tvrdili, že sa tým budú zaoberať, keď bude zaradená do katalógu zdravotných výkonov.

„Podarilo sa nám na jeseň minulého roka dosiahnuť, že na ministerstve uznali špeciálny výkon, procedurálna analgosedácia. Zdravotné poisťovne do dnešného dňa tento výkon bohužiaľ neuhrádzajú,“ vysvetlil Hlavatý.

Poisťovne sedáciu neuhrádzajú

„Považujeme za vhodné, aby poskytovanie takéhoto typu zdravotnej starostlivosti bolo pod kontrolou špecialistu na sedáciu pacienta, tzn. anesteziológa,“ uviedla zdravotná poisťovňa Union.

„Analgosedáciu aktuálne neuhrádzame. Poistenci však môžu viaceré endoskopické výkony absolvovať v celkovej anestéze u zmluvných poskytovateľov jednodňovej zdravotnej starostlivosti, pričom tá je plne hradená v rámci tohto výkonu,“ potvrdila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Danka Capáková.

„Našim cieľom je vyjsť v ústrety poistencom. Zároveň je potrebné presne stanoviť indikácie a okolnosti, ktoré umožňujú úhradu z verejného zdravotného poistenia,“ uviedol hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štiepianský.

To, čo žiada Slovenská gastroenterologická spoločnosť, je podľa jej prezidenta v niektorých štátoch sveta bežnou praxou.

„Výkony by mali byť robené bezbolestne, aspoň taký je medicínsky úzus. To, že by si mal pacient doplácať za to, že nejaký výkon budeme mať bezbolestný, považujem za absurdné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko