Leto je v plnom prúde a mnohí Slováci opäť vycestovali do zahraničia, či už za sezónnou prácou, alebo zlepšením cudzích jazykov. Nájsť si prácu v cudzine nemusí byť jednoduché, častokrát nesie so sebou aj riziká.
Ak sa zaujímate o prácu v zahraničí, v členských štátoch Európskej únie, Švajčiarsku a krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (Island, Nórsko, Lichtenštajnsko), máte možnosť využiť Európske služby zamestnanosti (EURES). Ide o sieť poradcov, ktorá pokrýva celú Európu a služby sú poskytovanú v plnej miere bezplatne.
“Pracujeme s overenými pracovnými ponukami, balíkom informácií o životných a pracovných podmienkach. Pokiaľ má človek záujem vycestovať do zahraničia, vieme ho pripraviť na pracovný pobyt aj pomocou odpovedi na otázky, na čo nemá zabudnúť, keď odchádza a keď sa vracia naspäť na Slovensko,“ uviedla poradkyňa EURES Ingrid Mitterpachová.
Pred vycestovaním do zahraničia je veľmi dôležitá príprava. Či už ide o krátkodobý pobyt alebo dlhšiu pracovnú príležitosť. “Prípravou vieme do maximálnej možnej miery minimalizovať riziká. V prípade, že sa človek chystá vycestovať, nemal by zabudnúť overiť si cestovné doklady. Či má platný občiansky preukaz alebo cestovný pas,“ pripomenula Mitterpachová.
Dôležitá znalosť jazyka
Ak to zamestnávateľ v zahraničí vyžaduje, človek by nemal zabudnúť na pracovnú zmluvu, zdokumentovanie vzdelania, odbornej praxi a spôsobilosti na výkon určitého druhu práce.
“Ak to zamestnávateľ odo mňa vyžaduje, je nevyhnutné priložiť aj výpis z registra trestov. V prípade inštitúcií treba kontaktovať zdravotnú poisťovňu a úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. A to najmä v prípade, ak bol klient pred odchodom evidovaný ako nezamestnaný alebo poberá rodinné dávky,“ informovala.
Poradkyňa tiež odporučila, že je výhodné mať so sebou za každých okolností funkčný mobilný telefón s roamingom. Rovnako tak mať aj v zálohe dostatok peňazí, aby ste sa v prípade nepredvídaných okolností mohli kedykoľvek vrátiť domov.
Mitterpachová označila za esenciálnu požiadavku pri cestovaní do zahraničia znalosť cudzieho jazyka. “Ak nastane v zahraničí situácia, s ktorou si neviem poradiť, zamestnávateľ sa so mnou nechce o tejto situácii rozprávať, môžem sa obrátiť priamo na poradcu siete EURES,“ povedala.
Leto je typickým obdobím sezónnych prác. “Krátkodobá migrácia podľa výsledkov a bádaní Štatistického úradu SR predstavuje číslo 120-tisíc Slovákov, ktorí ročne vycestujú za krátkodobou prácou niekam do zahraničia. Medzi najobľúbenejšie krajiny patrí Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Maďarsko, Holandsko a Česká republika,“ prezradila.
Pozrite si celý rozhovor z relácie Aktuálne :24 s poradkyňou EURES Ingrid Mitterpachovou: