Na prvý pohľad lokalita ako v brazílskom Riu, no namiesto výhľadu na Copacabanu sa pred očami otvára scenéria Oravy. Reč je o najvyššej soche Krista na Slovensku. Z neznámej obce spravila turistický magnet. Monumentálne dielo sa týči nad obcou Klin v okrese Námestovo. Obyvatelia miesto dokonca prezývajú „Rio de Klin“.
Výška 9,5 metra, sedemmetrové rozpätie rúk a hmotnosť 23 ton. Na vrchu Grapa sa týči najvyššia socha Krista na Slovensku. Stojí tam 17 rokov a vytvoril ju miestny podnikateľ.
„Ako živnostník som všetko videl, všade bol, všetko chcel mať. Tak mi hýrila v hlave myšlienka, že niečo po sebe zachovať. Jeden šikovný povedal, aby som urobil sochu ako je v Riu. Tak dobre, tak poďme ju robiť,“ povedal majiteľ a zakladateľ areálu Jozef Sroka.
Lokalite Rio de Klin, kde možno nájsť najvyššiu sochu Krista na Slovensku, sa v reportáži v Ranných správach venoval redaktor STVR Erik Vrábel:
Železobetónový skelet obložili pórobetónom, z ktorého miestny ľudový rezbár vytvaroval detaily sekerou a motykou. Ako predlohu použil známu sochu z brazílskeho Ria de Janeiro.
„V skutočnosti socha, keby sme ju boli bývali urobili inú, jednoduchšiu, nemala by taký cveng. Táto socha priťahuje turistov len z toho hľadiska, lebo je podobná tej v Riu, lebo je celá kópia,“ pokračoval podnikateľ Sroka.
„Socha neskutočne zviditeľnila našu obec. Aj keď chodievam po Slovensku ako starosta a poviem obec Klin, málokto zareaguje. Keď poviem Rio de Klin, každý vie, kde sa naša obec nachádza,“ skonštatoval starosta obce Klin Karol Revaj.
Niektorí z oslovených návštevníkov najvyššej sochy Krista na Slovensku sa na miesto vracajú. Podľa ich slov sa vracajú nielen za sochou, ale aj za výhľadmi a pokojom, ktorý miesto ponúka. „Ľudia chodia pre vnútorný pocit, že sa môžu so Svätým Otcom duchovne porozprávať,“ vyjadril sa jeden z nich.
Socha oslovila aj zahraničných
Bez reklamy monument získal pozornosť aj za hranicami. Miesto navštevujú Poliaci, Česi, ako aj turisti z mimoeurópskych krajín. Počas sezóny sem príde aj dvetisíc ľudí za jeden deň.
„Veľmi sa zvýšila návštevnosť v našej obci. V minulosti o nej nevedel nik, kým sme nepostavili túto sochu. Pre nás do tejto obce doniesla umelecký zážitok,“ povedal majiteľ areálu Jozef Sroka.
Podľa starostu však socha láka aj tým, kde sa nachádza. Z výšky sa turistom otvára výhľad ako z pohľadnice. Oravská priehrada ako zrkadlo pod Tatrami, za ňou siluety Roháčov a pri dobrom počasí aj vzdialený Giewont nad poľským Zakopaným. Pokojné dediny a lesy vytvárajú mozaiku, v ktorej sa strieda sila prírody s ľudskou prácou.
„Okrem veľkej sochy je tu socha postavená Svätého Otca medzi kaplnkou a týmto a v okolí je urobených päť sôch novodobých svätcov,“ opisoval prostredie Sroka stojac pri soche Zdenky Schelinovej.
Výstup po krížovej ceste
Výstup k soche lemuje krížová cesta. Kvetmi vyzdobený areál dopĺňa kaplnka, kde slúžia katolícke omše. Za sochou vybudovali oddychovú zónu s ohniskom.
Turistické lákadlo pomáha aj samotnej obci pri rokovaniach. „Sme koncová obec, takže moje žiadosti aj v rámci opravy ciest na VÚC boli neúspešné. Týmto, že v našej obci narástol turizmus, mám v ruke argument, o ktorý sa môžem oprieť a chvalabohu, je aj akceptovaný,“ dodal starosta Revaj.
Hovorí sa, že ak sem človek príde s nepokojom, odchádza s tichom v duši. Aj preto sa na toto miesto ľudia opätovne vracajú.