Nad Slovenskom ľudia spozorovali a nahlásili prelet jasného bolidu, teda výnimočne jasného meteoritu. Bolo to ešte minulý týždeň. Astronómovia vtedy predpokladali, že zvyšky mimozemského telesa spadli niekde na území východného Slovenska. Zisťujú dráhu letu a vedia už približné miesto dopadu.
Ako vysvetlil astronóm Archeologického ústavu SAV Ján Svoreň, išlo o teleso, ktoré vletí do zemskej atmosféry, kde zažiari. “Máme o ňom pomerne presné informácie, pretože na Slovensku máme časť Európskej bolidovej siete, máme šesť kamier na štyroch staniciach,“ ozrejmil.
Hlásení bolo podľa Svoreňa veľa, najmä z južného Slovenska, ľudia urobili aj pekné fotografie. “Ale keď sme vypočítali dráhu, tak sa ukázalo, že to vôbec nebolo nad Slovenskom, ale bolid letel nad západnou Ukrajinou, od poľsko-ukrajinských hraníc smerom na Ľvov. Je možné, že z neho ostali nejaké drobné kúsky, veľký meteorit neočakávame. Počas letu niekoľkokrát vybuchol, drobil sa, bol to nesúdržný materiál. Bol to ale pekný zážitok,“ konštatoval.
Astronóm vysvetlil aj rozdiel medzi meteoritom a bolidom. “Meteorit je to až vtedy, keď z bolidu niečo ostane. Bolid je veľmi jasný meteor, to znamená úkaz v atmosfére. O bolide hovoríme, keď je jasnejší ako planéta Venuša, to znamená úkaz, ktorý nás upúta na prvý pohľad, nemusíme o tom nič vedieť, iba zrazu zbadáme záblesk,“ uviedol.
Veľmi jasných bolidov ročne na Slovensku zachytíme okolo sedem až osem. “Potom sú aj slabšie. Tých meteorov lieta skutočne veľa, ale reálne meteoritov máme len niečo viac ako desať,“ povedal Svoreň.
Najznámejší meteorit na svete leží podľa astronóma v Namíbii. “Má hmotnosť 55 ton, je to železný meteorit, postupne hrdzavie. Od doby, kedy bol nalezený sa časť hmotnosti stratila,“ dodal.
Viac o jasnom bolide zisťovala v Ranných správach redaktorka Ivana Ratkovská: