Na hlavný obsah

Ľudia v obci na Podpoľaní žijú v neistote už desiatky rokov. Do miesta odsúdeného na zánik sa však vracia život

Patrí medzi najaktívnejšie obce v oblasti ekológie.

Ľudia v obci na Podpoľaní žijú v neistote už desiatky rokov. Do miesta odsúdeného na zánik sa však vracia život
Obec Slatinka. Foto: STVR

Obec Slatinka je v neistote už takmer 70 rokov. Počas tohto obdobia striedavo padali a rušili sa verdikty, ktoré hovorili o zaplavení územia a výstavbe priehrady. Doteraz sa tak nestalo a do obce, ktorá bola odsúdená na zánik, sa postupne vracia život.

V Slatinke kedysi žilo vyše 300 obyvateľov. Všetko sa zmenilo v roku 1954 s plánmi na výstavbu vyrovnávacej vodnej nádrže.

„Od tohto obdobia ľudia v Slatinke nemali možnosť robiť v dedine nič. Boli vyhlásení za zánikovú obec, postupne bola zrušená vlaková zastávka, škola, obchod, lekár. Všetko to bolo doprevádzané tým, že tu bola veľmi tvrdá stavebná uzávera,“ priblížila ekologička Martina Paulíková.

Osudu obce Slatinka sa v Správach venovala redaktorka Martina Jančiarová:

Zdroj: STVR

V roku 1989 štát vykúpil od obyvateľov domy a o desať rokov neskôr ľudí presídlili do susednej Zvolenskej Slatiny. Domáci odišli, domy zostali načas prázdne, no priehradu nikdy nepostavili. Život sa do obce začal vracať krátko po roku 2001, keď zrušili stavebnú uzáveru. Väčšina ľudí si však domy mohla len prenajať od štátu.

„To je veľká neistota. Pretože my by sme si to tu dokázali aj lepšie spraviť. No ale nedá sa nám do toho vrážať, keď máme takú zmluvu, že do dvoch či troch mesiacov sa musíme vysťahovať, ak padne verdikt,“ obáva sa obyvateľka Slatinky pani Mária.

Sieť chránených území

Ľudia z najohrozenejšej obce na Slovensku si vydýchli až pred tromi rokmi, keď vláda prijala novú koncepciu vodnej politiky a s ňou zastavila aj výstavbu priehrady.

„V nadväznosti na to sa územie medzi Zvolenom a Zvolenskou Slatinou dostalo do siete chránených území Natura 2000, takže v tejto chvíli priehradu nie je možné stavať,“ ozrejmila Paulíková.

Ekológovia už roky bojujú proti zaplaveniu územia. Slatinka je totiž dôležitá aj z prírodného hľadiska. Pri rieke, ktorá obcou preteká, sa nachádzajú viac ako 150-ročné brehové porasty s viacerými chránenými druhmi rastlín a živočíchov.

„Ja milujem Slatinku, už sem chodím 12 rokov. Snažím sa pomáhať, kde sa dá. Milujem túto prírodu, toto okolie. Je to kombinácia rieky, lesa, plání,“ zdôraznil dobrovoľník Peter Husák.

Slatinka patrí medzi najaktívnejšie obce v oblasti ekológie na Slovensku. Okrem dobrovoľníkov tam na exkurzie chodia tábory či žiaci zo škôl.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny