Slovenská polícia konala pri informovaní o zadržanom mužovi pre bombové hrozby v súlade s pokynmi vyšetrovateľa. Informovala o potvrdených faktoch.
Na zverejnenie pracovných vyšetrovacích verzií, vrátane možnej ruskej stopy, nemala povolenie ani pokyn. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) s tým, že pracovné hypotézy pri živom vyšetrovaní sa nemajú zverejňovať. Apeloval na všetkých, aby prestali útočiť na policajtov a konšpirovať.
„Samotný pokyn informovať verejnosť o zadržaní možného útočníka vyšiel od vyšetrovateľa, a to výlučne v rozsahu potvrdeného faktu o zadržaní. O ničom inom, o žiadnych ďalších neoverených detailoch. Zdôrazňujem, že slovenská polícia konala v súlade s pokynom vyšetrovateľa, ktorý presne vie, čo v danej chvíli môže ísť na verejnosť a čo verejnosť v tejto fáze vyšetrovania nesmie ešte poznať,“ poznamenal.
Minister poukázal na to, že pracovné vyšetrovacie verzie, vrátane možnej stopy do Ruska, neboli určené na zverejnenie. „Ide len o hypotézy v rámci živého vyšetrovania,“ podotkol. Aj poverená prezidentka Policajného zboru Jana Maškarová informovala, že policajti počas celej doby vyšetrovania postupovali zákonne. Spolu so Šutajom Eštokom ich postup, rovnako aj celého medzinárodného tímu, ocenila. Avizovala, že bližšie informácie poskytne po tom, ako na ne už nebude platiť embargo.
Slovenské orgány nič netajili
Šéf rezortu vnútra vyhlásil, že slovenské orgány nikdy nič netajili. „Vždy, keď bude existovať relevantné a dôkazmi podložené zistenie, budeme o ňom verejnosť informovať pravdivo a veľmi zodpovedne, a bez ohľadu na to, koho alebo ktorej krajiny sa podozrenia môžu týkať,“ povedal. Apeloval na opozíciu aj médiá, aby prestali s konšpiráciami o zamlčovaní.
Zároveň namietal aj informovanie o veci zo strany českých predstaviteľov. „Nebudem tu teraz riešiť možné motivácie súvisiace s predvolebným obdobím, ktoré v Českej republike majú. No práve takéto nekontrolovateľné medializované vynášanie pracovných hypotéz môže výrazne skomplikovať vyšetrovanie, ohroziť jeho úspech a dokonca poskytnúť páchateľom možnosti zahladiť stopy,“ dodal.
Verí, že spolupráca slovenskej a českej polície bude ďalej pokračovať na nadštandardnej úrovni. Vyzdvihol aj stredajší (16. 7.) telefonát prezidenta českej polície s Maškarovou. „Ospravedlnil sa za nemiestne výroky hovorcu českej polície,“ informoval.
Slovenská polícia v stredu ráno informovala, že spolu s českými a ukrajinskými kolegami zasahuje v ukrajinskom meste Dnipro v súvislosti s vyšetrovaním bombových hrozieb na slovenských a českých školách zo septembra 2024.
Policajný tím zadržal jedného Ukrajinca. Spoločný zásah neskôr potvrdila aj česká polícia. Uviedla, že muž útočil nielen v ČR či na Slovensku, ale v mnohých štátoch Európy.
Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) vzápätí uviedla, že aktivity zadržaného s najväčšou pravdepodobnosťou financoval aktér z Ruska. Podľa medializovaných informácií kritizovali české bezpečnostné zložky slovenských kolegov, že zamlčali informácie o prepojení zadržaného Ukrajinca na Rusko.
Pozrite si záznam brífingu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka a prezidentky Policajného zboru SR Jany Maškarovej:
Kritiku nechcú komentovať
Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) nechce komentovať kritiku slovenských politikov k tomu, že po stredajšom zásahu na Ukrajine zverejnila informáciu o pravdepodobnej ruskej stope v prípade bombových útokov na školách. Podľa hovorcu BIS Ladislava Štichu je podstatné, že sa podarilo dolapiť páchateľa. Povedal to vo štvrtok vo vysielaní stanice ČT24, informuje spravodajkyňa v Prahe.
„Pre BIS ako jedného z členov medzinárodného tímu je zásadné vrátiť sa k podstate. Pri mimoriadne úspešnej spoločnej akcii sme chytili páchateľa, ktorý vlani vydesil tisícky rodín v Česku a na Slovensku. Vrátili sme občanom pokoj, aby sa nemuseli báť o svoje deti. Nič iné nie je dôležitejšie,“ povedal Šticha.
K prípadu nekoordinovanej komunikácie sa už nechce vyjadrovať ani česká polícia. Hovorca českého policajného prezídia Jozef Bocán uviedol, že považujú prípad za dostatočne okomentovaný vo všetkých súvislostiach a nechcú k tomu nič dodať. „V tejto chvíli je podstatné, aby sa podarilo naplniť účel trestného konania,“ citoval Bocána server Novinky.cz.
Česká strana verí, že stredajší nesúlad so slovenskými kolegami nebude mať negatívny vplyv na ich spoluprácu v budúcnosti. Podľa slov Bocána si to v stredajšom telefonáte potvrdili český policajný prezident Martin Vondrášek a poverená prezidentka Policajného zboru Jana Maškarová.
Kritike českej strany a reakcii ministra vnútra sa v Správach venoval redaktor Timotej Pisch:
Narušenie medzinárodnej operácie
Slovenská polícia svojou komunikáciou narušila úspešnú medzinárodnú operáciu, ktorú viedli české bezpečnostné zložky. Namiesto ospravedlnenia sme svedkami výhovoriek. Ide o medzinárodnú hanbu pre Slovenskú republiku. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) opäť ukázal, že policajnej práci nerozumie.
Zhoduje sa opozícia na margo vyjadrení šéfa rezortu vnútra i komunikácie zo strany polície pri informovaní o zadržanom mužovi pre bombové hrozby.
„Minister vnútra opäť raz ukázal, že policajnej práci vôbec nerozumie. Namiesto toho, aby sa ospravedlnil, opäť len útočil. Na českých kolegov, opozíciu aj médiá,“ skonštatoval člen Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Jaroslav Spišiak (PS).
Faktom podľa neho je, že problém nastal, keď slovenská polícia informovala predčasne, bez dohody s partnermi a o ešte prebiehajúcom prípade. Na tom podľa neho nezmenia nič ani výhovorky, ani útoky ministra.
Kritiku vyjadrila aj SaS, podľa ktorej len minister vnútra dokáže na jednej tlačovej konferencii vyzývať k rešpektu a zároveň poúčať či pohlavkovať opozíciu, médiá, českú políciu a ministra vnútra. Stačilo podľa nej len ospravedlnenie. „Svoj tieň neprekročil,“ podotkla SaS na sociálnej sieti.
O ohrození úspešnej akcie českých bezpečnostných zložiek i medzinárodnej hanbe hovorí hnutie Slovensko. Kritizuje, že šéf rezortu vnútra s poverenou prezidentkou Policajného zboru Janou Maškarovou komunikovali informácie, ktoré nemali byť vôbec zverejnené, zverejnili ich iba čiastočne a bez súhlasu českých partnerov.
Označuje to za neprofesionalitu, poukazuje tiež na to, že minister nedokáže prevziať za zlyhanie zodpovednosť. „Namiesto ospravedlnenia sme svedkami výhovoriek. Ide o medzinárodnú hanbu pre Slovenskú republiku,“ uviedol poslanec NR SR Roman Mikulec.