Na hlavný obsah

Prečo je med odolnejší ako iné potraviny a roky si zachováva svoju kvalitu? Súvisí to s jeho zložením a výrobou

Dôležité je minimalizovať množstvo vody.

Prečo je med odolnejší ako iné potraviny a roky si zachováva svoju kvalitu? Súvisí to s jeho zložením a výrobou
Foto: Pixabay

Med môže skryštalizovať či scukornatieť, jeho kvalite to však neuškodí. Dá sa konzumovať aj po rokoch. Táto pozoruhodná schopnosť odolávať času súvisí s chemickým zložením a spôsobom výroby. Šancu mikroorganizmov na prežitie znižuje aj odstránenie nadbytočnej vody, čo robia už včely, napísala stanica BBC.

Med vyrábajú včely z nektáru kvetov. Na začiatku je to teplý, tekutý, cukornatý roztok. Zdalo by sa, že to bude čisté lákadlo pre baktérie, ktoré radi požierajú cukor. Napriek tomu je však proti takejto skaze odolný.

Včely nektár zahusťujú cestou do úľa, odstraňujú časť vody a používajú enzýmy na zvýšenie obsahu kyselín v roztoku. To zabraňuje rastu niektorých mikroorganizmov a štiepy cukry na jednoduchšie. Potom zmes uskladňujú vo včelích plástoch.

Potom urobia niečo pozoruhodné, komentuje BBC. Začnú med ovievať krídlami, čím sa pomaly odparí zvyšná voda. Je to podobné, ako keď točiaci sa ventilátor odparí pot z pokožky.

Plne zrelý med má obsah vody zvyčajne na úrovni 15 až 18 percent. V skutočnosti je pomer molekúl cukru k vode taký veľký, že by nebolo fyzicky možné rozpustiť toľko cukru v takom množstve vody bez procesu, ktorý používajú včely.

Malé množstvo vody a kyslosť spôsobujú, že mikroorganizmy v takomto prostredí nedokážu prežiť. Med sa uzavrie do pohára, aby sa obmedzil prístup kyslíka. To vytvorí ďalšiu bariéru, ktorá znemožňuje rast mikroorganizmov.

Dehydratácia i nakladanie

Zníženie pôsobenia vody v látke je častý trik, ako udržať trvanlivosť spracovaných potravín. Zabrániť skazeniu vlhkých potravín sa dá zabrániť, pokiaľ sú v nich molekuly vody naviazané na soľ či cukor.

Med nedokáže odolať všetkým vplyvom. Po otvorení pohára sa však doňho dostane vzduch. Baktérie a vlhkosť doň takisto vnáša lyžička.

Proces skazenia v jedle zapríčiňujú mikroorganizmy, ktoré doňho preniknú z vonkajšieho prostredia. Baktérie, huby či plesne sa vyskytujú v mnohých potravinách. Mnohým z nich sa dobre darí vo vlhkom prostredí, pri vyššej teplote ovzdušia, vyrovnanom pH a dostatku kyslíka, ktorý využívajú na svoj metabolizmus.

Dehydratáciou sa z mäsa alebo ovocia odstráni voda. Zahriatie potravy a následné umiestnenie do chladničky zabije množstvo škodcov a utlmí rast ďalších. Nakladaním do rôznych zmesí chráni pred škodlivým vplyvom rôznych organizmov. Vzduchotesné uzavretie do pohára im zabráni v prístupe ku kyslíku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet