Na hlavný obsah

Mladí podnikatelia na Slovensku narážajú na tvrdú realitu: Až 90 percent z nich zlyhá do piatich rokov

Malé firmy sa dostávajú do finančných problémov.

Mladí podnikatelia na Slovensku narážajú na tvrdú realitu: Až 90 percent z nich zlyhá do piatich rokov
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Nápad, odvaha a energia nestačia. Mladí podnikatelia na Slovensku narážajú na tvrdú realitu – byrokraciu, časté zmeny zákonov a finančný tlak. Výsledok? Podľa Slovak Business Ageny (SBA) až 90 percent z nich zlyhá do piatich rokov. Zisťovali sme, prečo sa to deje a či sa s tým dá niečo robiť.

Miroslav má 24 rokov a v oblasti marketingu podniká už tretí rok. Napriek tomu, že o jeho služby je záujem, tento rok sa dostal do finančných problémov.

„Na začiatku roka 2025 som mal krízu, ktorá bola finančná. Potom sa to, samozrejme, už prehrnulo do ďalších kríz a problémov. Je to cítiť, že tento rok je úplne iný. Firmy, rôzni klienti a tak ďalej, si veľmi strážia rozpočty,“ opisuje mladý podnikateľ Miroslav Ištván.

Bankrotom podnikateľov sa v Správach venovala redaktorka Lea Hubová:

Zdroj: STVR

Podľa Miroslava sú mladí ľudia v začiatkoch podnikania najzraniteľnejší a štát na nich neprihliada.

„Mnohokrát alebo veľmi často sa podmienky menia a každá vláda ich mení. Žiaľ, naozaj aj napríklad v tomto roku transakčná daň a mnohé nejaké ďalšie podmienky, ktoré sú pre malých podnikateľov alebo pre malé firmy, sú mnohokrát devastačné,“ pokračuje Ištván.

Zánik podnikateľov

Dáta SBA ukazujú, že až 90 percent mladých podnikateľov do prvých piatich rokov zanikne. „Podľa mňa to nie je z dôvodu toho, že by firmy boli mladé, alebo mladí lídri boli menej šikovní. Je to skôr možno, že z iných, skôr komerčných, alebo trhových, alebo regulačných dôvodov,“ vysvetľuje predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska Lukáš Ivan.

Lukáš Ivan si myslí, že na podnikanie sú na Slovensku oveľa lepšie podmienky ako v minulosti. „Stále nie sme v Silicon Valley, ani v nejakých vyspelejších ekonomikách, ale podmienky ako aj podpora pre podnikateľov sa výrazne zlepšila. Napríklad v podpore rôznych agentúr, ktoré dokážu dnes podporiť podnikanie formou grantov,“ pokračuje.

Podporu môžu získať aj nezamestnaní, ktorí chcú začať podnikať. Na čiastočnú úhradu nákladov môžu získať príspevok vo výške osemtisíc eur.

„Pokiaľ je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace, o príspevok požiada písomne, bude samostatne zárobkovú činnosť prevádzkovať nepretržite najmenej dva roky,“ dodáva hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Iveta Dorčáková.

Mladí ľudia sa často podnikania vzdajú priskoro. Majú nereálne očakávania. Chcú rýchly úspech, ale chýba im plán a vytrvalosť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika