Moskva a Kyjev bojujú nielen o ukrajinské územie, ktoré napadalo Rusko, ale aj o diplomatický vplyv v Afrike. Najmä v krajinách centrálnej a severozápadnej časti kontinentu. Tam, kde pôsobia ruské žoldnierske jednotky Wagnerovcov, ponúka Ukrajina alternatívu v podobe humanitárnej pomoci.
Päťtisíc kilometrov od frontových línií na Donbase, na západnom okraji Afriky v Mauretánii, sa odohráva málo viditeľná tvár vojny medzi Ruskom a Ukrajinou. Oba štáty tu súperia o vplyv. Kyjev otvoril v krajine veľvyslanectvo, od začiatku ruskej agresie už ôsme v oblasti.
„Ukrajina sa musí prezentovať svetu, nielen stáť niekde ďaleko a čakať, že niekto príde a porozpráva sa s nami. Musíme byť aktívnejší, aby sme si získali priateľov,“ vyhlásil ukrajinský veľvyslanec v Kongu Vasyl Hamianin.
Boju Ruska a Ukrajiny o Afriku sa v relácii Správy venovala redaktorka Anna Síposová:
Ukrajina preto poslala do Afriky 300-tisíc ton potravinovej pomoci. Podľa Európskeho centra pre politiku sa dostala k ôsmim miliónom ľudí v dvanástich krajinách kontinentu, Mauretániu nevynímajúc.
„Potraviny, krmivo pre zvieratá, čokoľvek, čo máte na stole v Afrike, môže pochádzať z Ukrajiny. Hocičo, čo používate v každodennom živote, môže byť práve od nás,“ doplnil Hamianin.
Kyjev poslal pomoc aj do Mbery, najväčšieho utečeneckého tábora v západnej Afrike. Sú tam najmä ľudia z Mali, cez hranice utekajú pred násilím. Ambície Ukrajiny však presahujú rámec humanitárnej pomoci.
„Ukrajina je pripravená podeliť sa aj o skúsenosti z vojny, keďže jej čelíme. Napríklad proti ruskej Wagnerovej skupine a podobným paramilitantným skupinám, ktoré destabilizujú sahelský región,“ uviedol špeciálny vyslanec Ukrajiny pre Blízky východ a Afriku Maksym Subch.
Budovanie solidarity
Ukrajina chce, podľa expertov, presvedčiť africké národy, že jej boj proti Rusku má paralely s ich snahou prekonať dedičstvo európskeho kolonializmu.
„Africké krajiny sa obracajú na štáty ako Ukrajina, ktoré teraz čelia veľmi reálnemu útoku, chcú si s nimi budovať solidaritu,“ tvrdí analytik Mierového inštitútu pre spravodlivosť a zmierenie Tim Murithi.
V apríli sa Volodymyr Zelenskyj stal prvým ukrajinským prezidentom, ktorý navštívil silného spojenca Ruska, Južnú Afriku.