V Maďarsku je aktuálna aféra okolo írskeho rapového tria Kneecap, ktoré má vystúpiť na jednom z najväčších európskych festivalov pod holým nebom Sziget v Budapešti v auguste. Lenže si skupina získala v poslednom čase meno antisemitskými prejavmi na svojich koncertoch a volaním na slávu palestínskym teroristom z Hamasu.
V maďarských umeleckých, občianskych, ale aj politických kruhoch sa dvíha vlna protestov v záujme toho, aby organizátori Szigetu odriekli koncert írskeho tria. Vývoj celej kauzy však stojí v „mŕtvom bode“. Napriek širokým protestom organizátori trvajú na vystúpení skupiny, priblížil spravodajca STVR v Budapešti Gregor Martin Papucsek v Ranných správach.
Predstavitelia festivalu pritom argumentujú slobodou slova a umenia. Stoja si za tým, že skupina má právo vyjadriť svoj názor na javisku, v tomto prípade podporu Palestínčanov, i keď to robia pomerne provokatívnym spôsobom.
Práve z toho pramení ich podozrenie z antisemitizmu a podpory teroristického hnutia Hamas. Keďže ide o politický postoj, kritici upozorňujú, že sa tak politizuje aj samotný festival.
O kauze okolo rapového tria Kneecap, ktoré má vystúpiť na budapeštianskom festivale Sziget, hovoril v Ranných správach spravodajca STVR v Budapešti Gregor Martin Papucsek:
Proti víreniu protižidovských nálad nie sú pritom len občianske združenia a širšia verejnosť, ale vystupujú proti nim aj mená z politickej scény. Menovite napríklad minister pre európske záležitosti János Bóka už dokonca rokoval s hlavným organizátorom festivalu Sziget. K zrušeniu koncertu skupiny ho však nepresvedčil.
Razantnejšie k celej kauze pristúpil maďarský národný tanečný súbor, ktorý odriekol svoje vystúpenie na Szigete. Odmietavé stanovisko zaujal aj starosta Starého Budína, kde ostrov Sziget, na ktorom sa festival každoročne odohráva, leží. K veci sa vyjadril aj Zväz židovských náboženských obcí v Maďarsku.
Najväčší šum však vyvolala petícia umelcov. Podpísali sa pod ňu mená ako oscarový režisér László Nemes, niekoľkonásobný kandidát na Nobelovu cenu za literatúru a spisovateľ György Spiró, jeden z najznámejších a najuznávanejších skladateľov, hudobník a spevák Gábor Presser či Zsuzsa Koncz a ďalší.
„Sziget poskytuje pod falošným rúškom slobody názoru priestor nenávistnej rasistickej skupine, ktorej členovia nebojujú za práva palestínskeho ľudu, ale stoja pri teroristických organizáciách Hamas a Hizballáh,“ stojí v petícii umelcov, ktorú k pondelkovému (21. 7.) ránu podľa Papucseka podpísalo asi sto osobností z celého umeleckého spektra.
Sláva propagáciou terorizmu
Írska repová skupina Kneecap nebola svetoznáma, no najmä po útoku Hamasu na izraelský hudobný festival v októbri 2023 a po izraelských odvetách začala na koncertoch propagovať palestínsky terorizmus, čím si získala meno.
Vystupovanie skupiny už viacero európskych miest a festivalov zakázalo. Do 11. augusta, kedy by mala vystúpiť, je ešte ďaleko, a preto nie je známe, či sa stanovisko organizátorov festivalu Sziget nejako zmení.
Známy maďarský publicista v televíznej diskusii povedal, že skupina slúži ako PR oddelenie hnutia Hamas. Ich prísľuby o tom, že sa na festivale budú „správať slušne“, treba preto brať s veľkou rezervou. Dodal, že ak sa takýmto hudobníkom nenastaví stopka, pôjde do budúcnosti o nebezpečný precedens.
Skupina Kneecap sa už tento rok na veľkom britskom festivale Glastonbury postarala o škandál. Počas vystúpenia hlásala „smrť ozbrojeným silám Izraela“, no útočili aj na britského premiéra Kiera Starmera. Pokus o trestné stíhanie aktu však neprešiel, polícia v piatok (18. 7.) prerušila vyšetrovanie, napísal portál BBC.