Na hlavný obsah

Na jednej strane päťdesiatka, na druhej deväťdesiatka: V Hurbanove obyvateľom robilo problémy nelogické dopravné značenie

Ľudia z obce mali obavy o bezpečnosť a sťažovali sa na hluk.

Na jednej strane päťdesiatka, na druhej deväťdesiatka: V Hurbanove obyvateľom robilo problémy nelogické dopravné značenie
V Hurbanove obyvateľom robilo problémy nelogické dopravné značenie. Foto: STVR

Obyvatelia mestskej časti Hurbanova roky upozorňovali na nelogické dopravné značenie, ktoré podľa nich ohrozovalo bezpečnosť a zvyšovalo hluk. Na rovnakej ceste totiž bola z jednej strany päťdesiatka, z druhej deväťdesiatka.

Po ceste prvej triedy prejde denne viac ako osemtisíc vozidiel, z toho až 1 500 kamiónov. Obyvateľka Zeleného Hája, mestskej časti Hurbanova, pani Katarína býva priamo oproti tabuli označujúcej koniec obce.

„Je tu strašný hluk a kamióny sú strašne ťažké. Normálne sa nám otriasajú už aj steny na dome. Máme problém aj vyjsť autom von na hlavnú cestu,“ posťažovala sa Katarína.

Na pravej strane končia domy skôr, na ľavej ešte približne pol kilometra pokračujú. Značka „Koniec obce“ bola roky umiestnená podľa pravej strany. Tak sa v tomto úseku jazdilo až deväťdesiatkou, hoci na opačnej strane žijú ľudia.

Iniciatíva prišla už pred 20 rokmi

„Zhruba 20 rokov dozadu tu boli rôzne iniciatívy občanov. Myslím, že aj nejaká petícia sa vypisovala, zakaždým odpoveď bola, že to sa nedá,“ uviedol obyvateľ Zeleného Hája, mestskej časti Hurbanova Vladimír Červenák.

Téme dopravného značenia v mestskej časti Hurbanova sa v relácii Správy venovala redaktorka Marína Opálková

Podľa mesta boli viazaní stanoviskami dopravného inšpektorátu a Slovenskej správy ciest. „Zo strany Slovenskej správy ciest a najmä z dopravného inšpektorátu nám bolo oznámené, že toto dopravné značenie je umiestnené v súlade so zákonom o cestnej premávke a vykonávacou vyhláškou,“ informoval primátor mesta Hurbanovo Peter Závodský.

Zákon ani vyhláška nehovoria, že domy musia byť po oboch stranách. Rozhoduje to, či ide o súvislú zástavbu, aj keď len na jednej strane cesty. A kde končí, tam sa má značka „Koniec obce“ umiestniť.

Po našich otázkach nastali zmeny

Obrátili sme sa na Slovenskú správu ciest aj dopravný inšpektorát. Namiesto odpovede sme sa od obyvateľov dozvedeli, že s tabuľou sa predsa len dalo pohnúť a presunuli ju.

„My to veľmi vítame, len bohužiaľ na pracovnom stretnutí nám dajú jedno stanovisko a keď sa na nich obráti obyvateľ alebo médiá, tak potom dajú iné stanovisko,“ tvrdí primátor Závodský.

„Slovenská správa ciest na túto tému komunikovala s občanmi danej lokality už pred niekoľkými týždňami a pripravovala posun značenia. Zaznamenali sme aj pozitívnu reakciu občanov,“ uviedla Slovenská správa ciest vo svojom stanovisku. Vodiči si teraz musia v tomto úseku zvyknúť na nové predpisy a spomaliť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny