Zemplínska šírava je najnavštevovanejšia letná turistická destinácia. Každoročne ju navštívi takmer pol milióna rekreantov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Slovenské more sa môže pochváliť aj najväčším počtom slnečných dní.
Zemplínska šírava ponúka pre návštevníkov šesť rekreačných stredísk – Prímestská, Hôrka, Medvedia hora, Kaluža, Klokočov a Paľkov. Rekreanti si pochvaľujú najmä kvalitu vody.
Okrem kúpania v slovenskom mori sú pre návštevníkov pripravené aj zaujímavé sprievodné aktivity.
“Čo sa týka atrakcií, môžeme spomenúť loď Labé, ktorá premáva po Zemplínskej šírave s náučným príbehom o histórii šíravy. Taktiež môžeme spomenúť turistický vláčik, ktorý chodí po Michalovciach a zachádza tento rok na levanduľovú farmu a bude zachádzať aj na Zemplínsku šíravu,“ informoval riaditeľ Zemplínskej oblastnej organizácie cestovného ruchu Tibor Tabak.
Viac o Zemplínskej šírave pre reláciu Správy zisťovala redaktorka Lucia Benetinová:
“Maličké žlté lodičky sú lodičky YACHT klubu Michalovce. Dostali sme ich od Slovenského zväzu jachtingu ako výcvikové lode pre deti od šiestich do 15 rokov. Detí sa tu každé leto môžu učiť jachtiť. Samé ich na vodu nepúšťame, je tam s nimi tréner. Tieto výcvikové lodičky sú nepotopiteľné,“ povedala trénerka jachtingu na Šírave Jana Polovinčáková.
Vodná nádrž bola vybudovaná v roku 1966. Slúžiť mala ako zásobáreň vody pre poľnohospodárov. Prvé písomné zmienky o Zemplínskej šírave siahajú až do 13. storočia.
“Je pomenovaná nie ako Zemplínska šírava, lebo sa nenachádza na Zemplíne. Celá sa nachádza na území Uhorskej stolice alebo Komitátu v tom čase. Bola pomenovaná ako Blato. Vieme o tom, že tam bol mokraďový les v 19. storočí,“ prezradil historik Vavrinec Žeňuch.
Zemplínska šírava patrí aj medzi najteplejšie oblasti na Slovensku. Priemerná dĺžka slnečného svitu tu dosahuje 2 200 hodín ročne.