To, či nový zdroj jadrovej energie vôbec potrebujeme, rozdeľuje koalíciu a opozíciu. Kým ministerstvo hovorí, že bez novej jadrovej elektrárne stratíme konkurencieschopnosť, hnutie Slovensko kontruje, že sme poslední na svete, ktorí by do nového zdroja mali investovať.
Investícia do nového bloku atómovej elektrárne sa môže stať najväčšou v dejinách Slovenskej republiky. Štát počíta s nákladmi vo výške 15 miliárd eur.
“Spotreba elektrickej energie do roku 2050 sa možno zdvojnásobí až štvornásobí na Slovensku. Preto rozhodnutie vlády, aby sme vystavali nový jadrový zdroj je absolútne na mieste. Dostupnosť elektrickej energie za primerané ceny je jednou zo základných podmienok konkurencieschopnosti našej ekonomiky,“ vyhlásila ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).
Opozičné hnutie Slovensko pripomína, že už teraz sme vo výrobe elektriny sebestační a nový blok s výkonom 1 200 megawattov nepotrebujeme.
“Aktuálny stav je taký, že sme druhí na svete s podielom výroby elektriny z jadra. Ale potom, ako sa spustí štvrtý blok v Mochovciach, predbehneme podľa výpočtov aj Francúzsko. Čiže Slovensko na budúci rok bude úplne posledná krajina, ktorá by mala stavať atómovú elektráreň,“ vyjadril sa predseda hnutia Slovensko Igor Matovič.
Novému bloku atómovej elektrárne sa v relácii Správy venoval redaktor Peter Tarasovič:
Opozičné hnutie sa obáva aj predraženia stavby, podľa ich odhadov to môže byť až 50 miliárd eur. Výroba jednej megawatt hodiny by mala podľa ich odhadov stáť 120 eur. Trhová cena elektriny je však o 50 eur nižšia. Očakávajú preto straty na úrovni pol miliardy eur ročne.
Analytik by očakával podrobnejšie analýzy
Analytik Radovan Potočár hovorí, že ceny energií sú v poslednom období rozkolísané a pred takouto investíciou by očakával podrobnejšie analýzy.
“Nič nie je isté a nič vytesané do kameňa. To platí aj v prípade investícií do jadra. Stojí za to desaťkrát merať a raz strihať a urobiť naozaj dôsledné analýzy,“ upozornil Potočár.
Ministerstvo hospodárstva upozorňuje, že úvahy o budúcich cenách elektrickej energie z jadra sú predčasné. Zatiaľ nie je isté ani to, kto bude nový zdroj stavať. Štát pripravuje medzinárodnú zmluvu s USA.
“Medzinárodná dohoda predstavuje rámcový dokument, ktorý vytvára medzi vládami široký priestor pre spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky. Nepredstavuje kontrakt na výstavbu jadrového zdroja a nezaväzuje Slovensko k spolupráci s konkrétnou spoločnosťou,“ zaznelo v stanovisku Ministerstva hospodárstva SR.
Bloky, ktoré sú dnes v prevádzke v Jaslovských Bohuniciach, kde by sa mal nový zdroj stavať, majú plánovanú životnosť do roku 2045.