Na hlavný obsah

O svoje končatiny už nemusia prísť: Košickí lekári vďaka unikátnej liečbe prinášajú nádej tým, ktorým hrozí amputácia

Liečba sa absolvuje doma.

O svoje končatiny už nemusia prísť: Košickí lekári vďaka unikátnej liečbe prinášajú nádej tým, ktorým hrozí amputácia
Lekári v Košiciach pomáhajú liečiť pacientov, ktorým hrozí amputácia. Foto: STVR

Nádej pre pacientov, ktorým hrozí amputácia končatín. Košickí lekári im pomáhajú jedinečnou liečbou špeciálnym šesťbodovým fixátorom. Liečbu absolvujú doma, iba s občasnými návštevami ambulancie.

Laura sa viezla na motorke, keď do nej čelne vrazil šofér, ktorý obiehal autobus. Pri nehode utrpela veľa vážnych zranení. Najhoršie na tom však bola jej pravá noha.

Ako dokáže jedinečná liečba zachrániť končatiny, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Miriam Palková:

„Bola som najprv mesiac na pľúcnej ventilácii, a potom ma prebudili, takže som ten stav zistila až po mesiaci. No a tam mi povedali, že mi hrozí amputácia končatiny,“ opísala pacientka Laura Brudňáková.

Približne po polroku lekári Laure priniesli dobré správy, a to, že existuje možnosť liečby hexapodovým fixátorom. „My to teraz využívame masívnejšie, hlavne na riešenie najťažších, komplikovaných stavov po úrazoch,“ uviedol zástupca prednostu Kliniky úrazovej chirurgie Peter Cibur.

„Čerstvé zlomeniny, ktoré sú veľmi komplikované, druhý taký stav môže byť nezhojenie zlomeniny alebo tretí prípad, keď je zhojená zlomenina v chybnom postavení, tak, že to vyslovene limituje funkciu končatiny,“ dodal.

Fixátor pracuje v troch fázach, a to ťah, posun a nasunutie kosti. Vďaka tomu dokážu lekári s mimoriadnou presnosťou obnoviť pôvodný tvar a funkčnosť končatiny. Pomáha im v tom aj špeciálny softvérový systém.

„Pacient je veľkú väčšinu svojej liečby doma, chodí iba na ambulantné kontroly. Posun sa klasicky deje jedenkrát denne a robí si to buď sám pacient, alebo rodinný príslušník. Je to vymyslené tak, že je to relatívne jednoduché,“ priblížil Cibur.

Liečba zachránila aj Romana

Domácu liečbu fixátorom si vyskúšal aj motorkár a pacient Roman Labat, ktorý mal po havárii zdevastované chodidlo. Hrozila mu amputácia, dokonca už mal aj dohodnutý termín. V poslednej chvíli sa dozvedel o tejto možnosti.

“Liečba fixátorom so všetkým, od začiatku do konca, trvala necelý rok, asi trištvrte roka. Boli tam, samozrejme, obmedzenia, čo sa týka chodenia, ale ku podivu nebolo to až tak bolestivé,“ povedal Labat.

Okrem následkov po úrazoch dokáže fixátor pomôcť aj pri liečbe chronických rán, kostných infekcií či pri poškodení mäkkých tkanív.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny