O tom, kto postaví nový jadrový zdroj v Jaslovských Bohuniciach, stále nepadlo rozhodnutie. Premiér Robert Fico (Smer-SD) aj ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) viackrát zdôraznili, že by chceli, aby sa o zhotoviteľovi rozhodlo už v tomto volebnom období. Podľa analytika prichádza do úvahy iba trojica svetových hráčov.
O výstavbu nového jadrového reaktora v Jaslovských Bohuniciach majú záujem americký Westinghouse, francúzska firma Électricité de France a juhokórejská firma Korea Hydro & Nuclear Power. Každá z týchto firiem má podľa analytika svoje prednosti.
„V súčasnosti je Westinghouse aktívny na Slovensku v oblasti vyraďovania jadrových elektrární. Chce sa zapojiť do dodávok jadrového paliva, čo už majú slovenské elektrárne s Westinghouse zazmluvnené. Takže ani v kontexte slovenskej energetiky nejde o neznámeho hráča,“ povedal analytik portálu Energie-portal.sk Radovan Potočár.
Jadrovému zdroju sa v Správach venoval redaktor Boris Novotňák:
Podobne je na tom aj francúzske Électricité de France. Jej dcérska firma Framatome bude dodávať kazety do súčasných slovenských reaktorov ruskej konštrukcie. Francúzsky dodávateľ EDF však podľa analytika môže mať jednu výhodu.
„EDF by mohlo možno ťažiť z toho, že Európa sa teraz viac obzerá po posilňovaní svojich vlastných kapacít, po získavaní nejakej strategickej autonómie aj od Spojených štátov,“ dodal Potočár.
V prípade juhokórejskej firmy je zas podľa analytika výhodou cena. Tá im pomohla získať zákazku na výstavbu v Českých Dukovanoch. „Kórejci dali Česku ponuku, ktorá prevážila hlavne cenovými podmienkami, prísľubom zapojenia domáceho priemyslu a trvaním realizácie,“ vysvetlil analytik.
Pripomenul, že o výstavbu jadrových elektrární je dnes záujem. Okrem susedného Česka, Poľska a Maďarska sa o jadrovú energetiku začína zaujímať aj Belgicko či Švédsko.