V prípade objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka bude na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) rozhodovať nový senát. Pojednávanie do Pezinka opäť vrátil Najvyšší súd.
Dôležité dátumy počas objasňovania vraždy:
Telá Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej objavili policajti v ich dome vo Veľkej Mači vo februári 2018. Na jeseň v tom istom roku zadržali Alenu Zsuzsovú. Neskôr ich spoločne s Marianom Kočnerom označili za objednávateľov vraždy. V septembri 2020 ich ŠTS spod obžaloby oslobodil.
Najvyšší súd o rok neskôr vrátil prípad do Pezinka. V máji 2023 súd Zsuzsovú odsúdil za objednávku vraždy na 25 rokov väzenia. Kočnera oslobodil. Najvyšší súd našiel opäť nedostatky a prípad tak smeruje tretíkrát na Špecializovaný trestný súd.
„Absolútne nechápem, Zsuzsová odsúdená, Kočner nevinný, tak si o tom urobte sami názor,“ uviedol vtedy otec Jána Kuciaka, Jozef Kuciak.
„Jednoducho povedané, fuj nášmu súdnictvu. Nič viac,“ skonštatovala Zlatica Kušnírová, matka Martiny Kušnírovej.
Prípadu vraždy novinára Kuciaka sa v Správach venoval redaktor Timotej Pisch:
Rodičia zavraždeného páru takto v máji 2023 reagovali na rozsudok Špecializovaného trestného súdu. Podľa senátu si objednala Alena Zsuzsová vraždu novinára bez vedomia Mariana Kočnera preto, aby ho chránila. Prípad po odvolaní sa prokurátorov smeroval na Najvyšší súd, ktorý pri pôvodnom rozsudku videl viaceré nedostatky.
„A to nejasnosti skutkových zistení, nevykonania všetkých potrebných dôkazov za účelom úplného zistenia skutkového stavu veci a z dôvodu, že ŠTS sa nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie,“ povedala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.
Najvyšší súd rozsudok špecializovaného súdu zrušil a prípad mu vrátil. V 109-stranovom odôvodnení podriadenému súdu vyčíta najmä to, že nevykonal všetky dôkazy tak, ako mu Najvyšší súd nariadil ešte v lete 2021.
„Mohlo ísť o nesplnenie záväzného pokynu súdu vyššieho stupňa súdom nižšieho stupňa, ktorý je súd nižšieho stupňa povinný akceptovať. Môžeme sa domnievať, že išlo napríklad o nie úplne náležité zistenie skutkového stavu veci a môže ísť o doplnenie takéhoto stavu veci,“ vysvetlil Tomáš Strémy z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Zasadne nový senát
Najvyšší súd rozhodol aj o odobratí prípadu senátu sudkyne Ruženy Sabovej. Elektronická podateľňa špecializovaného súdu ho pridelila novému senátu Miroslava Mazúcha.
„Samotné hlavné pojednávanie môže prebiehať nasledovne, že sa opätovne môžu vykonať všetky dôkazy na základe zásady ústnosti a bezprostrednosti opätovne, ako keby znovu prepočuť všetkých svedkov. Alebo, ak budú strany trestného konania súhlasiť, môže sa pokračovať v ešte nevypočutých svedkoch,“ povedal Strémy.
Nový senát bude rozhodovať aj o príprave vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho. Aj v tomto prípade sú obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová.