Na hlavný obsah

Poľsko sa síce môže chváliť rýchlym hospodárskym rastom, no hrozí mu finančná kríza, píše nemecký denník

Mohlo by ísť o podobnú krízu, aká pred rokmi otriasla Gréckom.

Poľsko sa síce môže chváliť rýchlym hospodárskym rastom, no hrozí mu finančná kríza, píše nemecký denník
Poľský premiér Donald Tusk. Foto: SITA/AP/Omar Havana

Poľsko sa môže pochváliť rýchlym hospodárskym rastom, nízkou nezamestnanosťou, vysokými vojenskými výdavkami a proeurópskym imidžom. Predsa má vraj aj pochmúrnu vyhliadku, a tou je hrozba finančnej krízy.

Informoval o tom nemecký denník Berliner Zeitung s tým, že by dokonca mohlo ísť o podobnú krízu, aká pred pätnástimi rokmi otriasla Gréckom. Vidí v tom dokonca identické príčiny.

Hrozbe finančnej krízy v Poľsku sa v rubrike Čítanie zo zahraničnej tlače venovala redaktorka Slovenského rozhlasu Jana Balková:

Ekonomický drak na východe Európy by mohol skolabovať, uviedol to nemecký denník Berliner Zeitung. Hlavnú príčinu vidí v jeho sociálnej politike.

Pripomenul začiatok vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS) a zavedenie prídavku na dieťa pre rodiny s aspoň dvoma deťmi. Rozhodnutie zhodnotil ako katastrofálne a rovnako sa pozeral aj na to, že PiS postupne začal rozdávať aj hotovosť.

Výsledkom je podľa denníka skutočnosť, že prístup k lekárovi je dnes v Poľsku ťažší ako pred desiatimi rokmi. No ľudia sa napriek tomu tešia, že vďaka dávkam môžu deti vziať na súkromnú kliniku či do súkromnej školy.

A PiS neskôr zašiel ešte ďalej. Dávku dostalo každé dieťa bez akéhokoľvek obmedzenia príjmu rodičov. Podobné rozhodnutia však spustili špirálu očakávaní, zhodnotil Berliner Zeitung. Keď sa k moci dostal proeurópsky premiér Donald Tusk, štátna pokladnica bola prázdna, no cenou za vyhraté voľby bolo ďalšie zvýšenie prídavku na dieťa.

A kým médiá sledujú, ako Poľsko buduje najsilnejšiu armádu v Európe, nemecký denník poukázal na to, že síce potichu, no veľmi rýchlo krajine rastú sociálne výdavky aj štátny dlh.

No zrejme ju nezachránia tak ako Grécko. Varšava totiž nie je súčasťou eurozóny a členské štáty strach z dominového efektu zrejme mať nebudú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika