Na hlavný obsah

Prechádzka medzi oblakmi a panoramatický výhľad: Liptov a Horehronie prepojil nový zážitok na hrebeni Nízkych Tatier

Na Chopku vznikol Panoramatický chodník.

Turistka na novom Panoramatickom chodníku, ktorý otvorili na Chopku v Nízkych Tatrách.
Turistka na novom Panoramatickom chodníku, ktorý otvorili na Chopku v Nízkych Tatrách. Foto: TASR/Lenka Hanesová

Prechádzka medzi oblakmi, výhľady na všetky svetové strany, ako aj vtáčia hojdačka. Liptov a Horehronie prepojil nový zážitok priamo na hrebeni Nízkych Tatier. Na Chopku vznikol Panoramatický chodník. Tam, kde sa návšteva často končila šálkou kávy, sa teraz začína prechádzka aj pre nenáročných turistov.

Po výstupe z lanovky, rovno na nový turistický chodník. Výhľady na Tatry, Veľkú Fatru či Muránsku planinu. K tomu osem tematických zastavení.

“Postupne sa na jednotlivých bodoch dozvedia najmä rodiny s deťmi niečo zaujímavé o Chopku. Napríklad ako sa tu začínala turistika v minulosti, alebo niečo aj o počasí,“ uviedla manažérka komunikácie Oblastnej organizácie cestovného ruchu Visit Liptov Katarína Šarafinová.

“Nízke Tatry tým, že sa tiahnu na východ, západ, sever, juh, tak majú potenciál spájať tieto štyri svetové strany,“ poznamenal riaditeľ Správy Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) Michal Babnič.

Z jednej strany interaktívneho stola turisti sedia na Horehroní a na druhej strane zas na Liptove. Najlákavejším zastavením je však hojdačka v tvare vtáčieho hniezda. “Toto zastavenie je venované vtáctvu z národného parku, takže to spolu veľmi pekne ladí,“ povedal riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš.

Hojdačku umiestnili do skeletu budovy, ktorá v minulosti slúžila ako záverečná stanica vleku. Jeho prevádzku ukončili pred 30 rokmi a budova odvtedy chátrala.

Novej atrakcii na Chopku sa v relácii Správy venoval redaktor Erik Vrábel:

Zdroj: STVR

Aj bez väčšej námahy

Panoramatický okruh zvládnu aj tí, čo si hory chcú užiť bez väčšej námahy. “Na Chopok veľakrát prišli turisti, ktorí sa len vyviezli lanovkou zo severu alebo juhu a potom si dali na Rotunde kávu alebo niečo drobné zjedli a odchádzali preč, pretože neboli veľkí turisti,“ opísala Šarafinová.

“Preto tá myšlienka dostať ľudí aj trošku von, aby sa rozhliadli na obe strany a dozvedeli sa niečo o prírode,“ pokračoval Trumpeš.

Správa NAPANT-u sa odborne podieľala na tomto panoramatickom chodníku. Je to trošku aj taký náučný chodník, pretože ho sprevádzajú rôzne tabule. “Zo zvierat symboly Tatier, či už v Nízkych alebo Vysokých Tatrách, je to kamzík vrchovský tatranský alebo svišť vrchovský, no a majestátny dravec našej oblohy, orol skalný,“ vymenoval Babnič.

Na lúky Jasnej pred niekoľkými rokmi vrátili salaš s typickým horským plemenom oviec valaška. Okrem pastiera na ne dozerajú pyrenejské horské psy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny