Premiér Robert Fico (Smer-SD) pôjde podľa maďarského investigatívneho novinára Szabolcsa Panyiho do Washingtonu. Opozičné hnutie Slovensko tvrdí, že tam má podpísať zmluvu, ktorá umožní výstavbu nového jadrového zdroja. Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že sa s firmou Westinghouse ešte nedohodlo.
Nový jadrový zdroj by mal rozšíriť elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. S výrobnou kapacitou viac ako 1 200 megawatt hodín by malo ísť o najväčší jadrový reaktor na Slovensku. Zákazku, pôvodne za päť miliárd, mal stavať jeden z troch veľkých svetových dodávateľov technológie.
“Buď francúzsky Framatome, americký Westinghouse, alebo možno iné svetové, napríklad juhokórejské firmy, ktoré stavajú tieto jadrové reaktory. Samozrejme, budeme vyhodnocovať jednak výkon, cenu, kvalitu a bezpečnosť nového jadrového bloku,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).
Ficovej ceste do USA a rozšíreniu jadrovej elektrárne sa v Správach venoval Boris Novotňák:
Projekt by mohol napokon zastrešiť americký Westinghouse za približne 15 miliárd eur. “Sme v štádiu prípravy medzivládnej dohody medzi SR a USA. Z našej strany je táto dohoda už vyštrnganá,“ vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.
“Na základe tejto dohody máme intenciu stavať nový jadrový stroj s americkou spoločnosťou Westinghouse,“ povedala ešte 4. júla Saková.
Na ostatných kandidátov sa zabudlo
Na ostatných kandidátov sa ale podľa opozície zabudlo. Obáva sa preto predraženia elektrárne.
“Bez akejkoľvek verejnej debaty zrealizuje potichu v lete projekt, ktorý stojí 25-krát viac ako obchvat Bratislavy R7 a D4. Áno, hovoríme o novom atómovom zdroji, ktorý Fico zo svojej vlastnej vôle sa rozhodol, že nebude robiť žiadnu verejnú súťaž,“ reagoval predseda hnutia Slovensko Igor Matovič.
Do verejnej súťaže by sa podľa opozície mohol prihlásiť aj francúzsky Framatome, ktorý má stále o výstavbu záujem. Ministerstvo hospodárstva však zdôrazňuje, že zmluva, ktorú plánuje Slovensko s Washingtonom podpísať nebude záväzná.
“Medzivládna dohoda (IGA) predstavuje rámcový dokument, ktorý vytvára medzi vládami široký priestor pre spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky, výskumu, vzdelávania a priemyselného zapojenia slovenských firiem. To znamená, že nepredstavuje kontrakt na výstavbu jadrového zdroja a nezaväzuje SR k spolupráci s konkrétnou spoločnosťou,“ zaznelo v stanovisku ministerstva hospodárstva.
Výstavba jadrového zdroja by podľa najnovšieho zadania ministerstva hospodárstva nemala prekročiť 15 miliárd eur. To aby sa tieto peniaze minuli efektívne má dozerať špecifický finančný kontrolór.