Rok 2025 mal byť rokom oživenia európskych médií, a to vďaka novým právnym predpisom Európskej únie o slobode tlače. V skutočnosti sa však mnohé európske médiá ocitli v kríze. Začalo to Rádiom Slobodná Európa, ktoré prišlo o hlavného sponzora v podobe USA, a vyvrcholilo zatvorením redakcie al-Džazíry na Balkáne.
Al-Džazíra roky upozorňovala na prešľapy tých, ktorí sú pri moci. Po 14 rokoch však jej balkánska pobočka končí. Cítiť to bude najmä v Srbsku, kde sa aktuálne odvíja vlna represií voči médiám a občianskej spoločnosti.
Článok o oživení európskych médií v roku 2025, respektíve o ich kríze, si na portáli Politico v rubrike Čítanie zo zahraničnej tlače prečítala redaktorka STVR Karolína Kučerová:
Politico však pripomenulo aj nestabilnú vládu v Kosove, medzietnické spory v Severnom Macedónsku či politickú krízu v Bosne a Hercegovine.
Toto všetko si vyžaduje nezávislé informovanie. S koncom al-Džazíry na Balkáne však žurnalistika ako taká prestáva existovať, mieni Politico. Informácií síce bude veľa, no budú bezvýznamné a pravda technicky nedostupná.
Zakročiť by podľa Politica mali európske inštitúcie. Cieľom nie je len záchrana nezávislých médií, ale aj obnova žurnalistiky. Európa zúfalo potrebuje zmenu vo svojom kolektívnom zmýšľaní a Brusel by mal žurnalistiku vnímať nie ako vedľajší produkt demokracie, ale ako jej nevyhnutnosť, uzatvára Politico.