Na hlavný obsah

Ruský poslanec vládnucej strany hlasoval za zákony v Štátnej dume, hoci v ten istý deň zomrel

Podobné prípady sa stali už predtým.

Dolná komora ruského parlamentu Štátna duma.
Dolná komora ruského parlamentu Štátna duma. Foto: TASR/AP/The State Duma, Lower House of the Russian Parliament Press Service

Poslanec vládnucej strany Jednotné Rusko Michail Tarasenko sa v utorok (22. 7.) zúčastnil na jedenástich hlasovaniach napriek tomu, že predseda snemovne Vjačeslav Volodin v ten istý deň oznámil jeho úmrtie. Upozornila na to v stredu (23. 7.) spravodajská stanica BBC, ktorej správu prevzali aj ďalšie médiá.

„Bol chorý, vážne chorý. Choroba sa ukázala byť silnejšia,“ povedal Volodin o Tarasenkovej smrti tesne po tom, ako Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, schválila kontroverzný zákon o trestaní ľudí za vyhľadávanie extrémistického obsahu na internete.

Zo záznamov Dumy o činnosti poslanca však vyplýva, že Tarasenko v deň svojej smrti hlasoval desaťkrát za zákon a raz proti nemu. Okrem iného podporil návrh zákona o vypovedaní dohovoru o mokradiach. V troch čítaniach hlasoval za návrh zákona, ktorý umožňuje manželkám vojakov padlých vo vojne proti Ukrajine používať ich vozidlá, kým sa nevyrieši ich dedičstvo.

Približne hodinu po tom, ako zákonodarca naposledy stlačil tlačidlo hlasovania, Volodin podľa záznamov vyzval kolegov, aby si uctili pamiatku jeho 77-ročného kolegu. Ten pôsobil v Dume od roku 2007, poznamenal denník The Moscow Times.

Podobné prípady sa stali už predtým. V minulosti Štátna duma vysvetľovala, že poslanci, ktorí sa pre chorobu nemohli zúčastniť na zasadnutiach, odovzdali svoje hlasovacie karty kolegom, aby hlasovali za nich. Pravdepodobne sa tak stalo aj v Tarasenkovom prípade, dodala BBC.

Tentoraz podpredseda výboru zodpovedného za parlamentnú etiku vysvetlil Tarasenkovo hlasovanie „technickou chybou“, uviedol denník The Moscow Times.

Pripomenuli, že kedysi bolo možné, aby za straníckeho kolegu, ktorý sa z vážneho dôvodu nemohol zúčastniť na rokovaní parlamentu, hlasoval iný poslanec. Bolo to ale potrebné vopred oznámiť predsedovi parlamentu. Od roku 2016 je však táto prax neprípustná.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet