Na viacerých územiach Slovenska hrozia silnejšie dažde. Na severe Slovenska sa môže vyskytnúť dážď s úhrnom viac ako 130 milimetrov.
Meteorológovia preto pre okresy Čadca, Námestovo, Tvrdošín a Poprad vydali výstrahu tretieho stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.
„Tento úhrn zrážok predstavuje všeobecné ohrozenie ľudských aktivít. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblastiach extrémne vysoké a predpokladá sa, že spôsobia veľké škody a ohrozia ľudské životy,“ priblížil.
Až do piatku (11. 7.) treba rátať s trvalými zrážkami na viacerých miestach Slovenska. Informoval o tom hovorca SHMÚ Ivan Garčár. Meteorológovia varujú aj pred silným vetrom na juhozápade Slovenska.

„Najvýdatnejšie zrážky očakávame na severných návetriach Žilinského kraja a tiež v okolí Tatier, pričom výstrahu najvyššieho, tretieho stupňa sme vydali pre okresy Čadca, Námestovo, Tvrdošín a Poprad, kde môže ojedinele spadnúť aj viac ako 130 milimetrov zrážok,“ uviedla meteorologička SHMÚ Jana Potanková.
Druhý stupeň výstrahy pred výdatnými zrážkami platí pre väčšinu okresov Žilinského kraja a pre okres Kežmarok.
„Zároveň očakávame aj silný vietor na juhozápade Slovenska, pričom je v platnosti pred ním výstraha prvého stupňa, ale v okolí Bratislavy a Pezinka až druhého stupňa, keďže sa predpokladá, že jeho nárazy môžu dosahovať rýchlosť až do 90 kilometrov za hodinu,“ doplnila.
Výstrahám SHMÚ sa v Správach venoval aj redaktor Peter Tarasovič:
Vzostupy vodných hladín
Vzhľadom na trvalý dážď a nasýtenosť povodí očakáva SHMÚ vzostupy vodných hladín na tokoch. Môžu dosiahnuť stupne povodňovej aktivity.
„Hydrologické výstrahy druhého stupňa s platnosťou od dnešnej 20.00 h sme vydali pre okresy Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Poprad a Prievidza a prvého stupňa pre viacero okresov na západe, severozápade a severe Slovenska,“ priblížila hydrologička SHMÚ Katarína Matoková.
Trvalé zrážky prinesie hlboká tlaková níž „Gabriel“, ktorá bude Slovensko ovplyvňovať až do piatkovej polnoci. Postupne sa bude presúvať z Balkánu cez západnú Ukrajinu až nad Bielorusko.

Veterná smršť na východe
Východné Slovensko zasiahli v pondelok (7. 7.) podvečer veľmi silné búrky. Spôsobili rozsiahle materiálne škody. Mimoriadnu situáciu vyhlásili v 25 mestách či obciach v Košickom a v Prešovskom kraji.
Silný vietor lámal stromy a strhával strechy na domoch, bytovkách či školách. Tisíce ľudí zostali bez elektrickej energie. Jednu z najhorších situácií museli riešiť na Mierovej ulici v Medzeve. Silný vietor tu strhol strechy zo všetkých domov.
Silný vietor ju odfúkol niekoľko desiatok metrov na vedľajšiu ulicu. Miestni si takú silnú búrku nepamätajú a prirovnávajú ju k tornádu.
Náporom silného vetra neodolal ani statný strom na Námestí maratónu v Košiciach. Spadol na trakčné vedenie električiek, ktoré na niekoľko hodín odstavil.
Po veternej smršti vyhlásili mimoriadnu situáciu aj v Gelnici. Vietor strhol z bytového domu celú strechu a odtrhnutá konštrukcia následne zdemolovala autá.
„Máme hlásené aj ďalšie odtrhnuté strechy. Poškodené sú aj obe materské škôlky – na jednej strecha, v druhej záhrada a plot. Podľa predbežných odhadov je poškodených takmer 400 obyvateľov a obyvateliek nášho mesta a okolia,“ uviedlo mesto k verejnej zbierke, ktorú vyhlásilo na pomoc poškodeným občanom. Škody bude samospráva vyčíslovať v priebehu nasledujúcich dní.
Vyčíňaniu počasia na východnom Slovensku sa v Ranných správach venovali redaktori Ondrej Behún a Ivana Ratkovská: