Na hlavný obsah

Slovensku pomáhajú so spracovaním priemyselného odpadu okolité štáty. Riešením by mohli byť spaľovne, ľudia sú proti

Na skládkach končí viac ako milión ton odpadu.

Slovensku pomáhajú so spracovaním priemyselného odpadu okolité štáty. Riešením by mohli byť spaľovne, ľudia sú proti
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Slovensku chýba riešenie na spracovanie priemyselného odpadu. Vzniká napríklad pri stavbe či v automobilkách. Viac ako milión ton končí na skládkach. Upozornila na to Republiková únia zamestnávateľov. Riešením by mohli byť spaľovne. Ich bezpečnosť však takmer polovica ľudí spochybňuje.

Keďže nemáme dostatočné kapacity na znehodnocovanie priemyselných a toxických odpadov, sme podľa rezortu životného prostredia odkázaní na pomoc z okolitých štátov.

Spaľovniam odpadu sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Natália Dvoranová:

„Jednak je potrebné za to platiť a domovská spaľovňa, popri získaní peňazí, ešte aj využíva tento odpad na energetické zhodnocovanie. To znamená, vyrába si teplo alebo elektrinu pre danú oblasť,“ priblížil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Navyše, pomoc z okolitých štátov nestačí. Časť odpadu preto končí na našich skládkach. Agentúra AKO sa tisíc ľudí pýtala, či sú za to, aby štát zaviedol opatrenia, ktoré by problém vyriešili.

Tridsaťsedem percent opýtaných si myslí, že je to veľmi dôležité. Vyše 42 tvrdí, že je dôležité, aby sme dobehli iné európske krajiny. Ostatní si buď nie sú istí, alebo im chýbajú informácie.

Spaľovniam ľudia nedôverujú

Pomôcť by mohli spaľovne. Takmer 43 % ľudí im však nedôveruje. „Toto celé by sa zrejme zmenilo, keby vznikol pravidelný väčší dialóg všetkých účastných strán. Aj ľudí, ktorí sú proti, aj ľudí, ktorí sú za. Proste toto nám ukazuje, že verejnosť chce informácie,“ uviedol riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích.

„Od roku 2035 sa končí skládkovanie v Európe a keď do dvoch – troch rokov tieto zariadenia reálne nepostavíme, budeme v tejto oblasti naďalej ako banánová republika,“ vyhlásil minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).

S odporcami spaľovní diskutuje spoločnosť Slovnaft, ktorá jednu plánuje postaviť. Podľa jej hovorcu Antona Molnára, hoci je diskusia často emotívna, má význam.

„Cítim tam mierny posun. Mnohí poslanci už vyjadrili názor, že nie sú proti. Skôr chcú mať viac informácií, chcú diskutovať prípadne o kapacite, zložení, štruktúre odpadu,“ povedal Molnár. Spoločnosť Slovnaft chce spaľovňu postaviť do roku 2030.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko