Nápady Donalda Trumpa v colnej politike ohrozujú nielen slovenský priemysel ale najmä tisíce domácnosti na Slovensku. Ako upozornilo ministerstvo hospodárstva SR, ich príjmy sú totiž úzko prepojené na priemysel a automobilový sektor.
„Spojené štáty sú pre Slovensko významným obchodným partnerom. Práve preto nás tieto rozhodnutia americkej administratívy už nejaký čas veľmi znepokojujú. Slovenská ekonomika je postavená na silnom priemysle. Je výrazne závislá aj od vývozu automobilov a súčiastok do USA. Akékoľvek zásadné zmeny v podmienkach medzinárodného obchodu majú priamy dopad na zamestnanosť našich ľudí,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).
Rezort hospodárstva v spolupráci s ďalšími príslušnými ministerstvami hľadá konkrétne nástroje, ako zmierniť prípadné negatívne dopady zavedených ciel na slovenské firmy a ich zamestnancov.
Jedným z možných nástrojov je schéma tzv. kurzarbeitu, ktorú vláda SR schválila na svojom rokovaní v máji 2025 s cieľom stabilizovať trh práce v obdobných krízových obdobiach. Ministerstvo práce a sociálnych vecí sa už nechalo počuť, že je pripravené kurzarbeit spustiť hneď, ako vstúpia do platnosti nové americké clá voči EÚ.
Ministerstvo hľadá ďalšie krajiny
V spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) hľadá ministerstvo hospodárstva ďalšie krajiny, kde by sa mohol presadiť slovenský priemysel.
Európska komisia v súvislosti s novozavedenými americkými clami intenzívne analyzuje prípadné dopady týchto ciel na konkurencieschopnosť európskeho priemyslu. V spolupráci s členskými krajinami EÚ pracuje na balíkoch protiopatrení v prípade, ak nedôjde k dohode.
„Ministerstvo hospodárstva SR bude aj naďalej pozorne sledovať vývoj situácie. Je pripravené podniknúť všetky dostupné kroky pre ochranu záujmov Slovenskej republiky,“ konštatovala Saková.
Prezident USA Donald Trump listom Európskej únii oznámil plánované zavedenie 30-percentného dovozného cla zo strany Spojených štátov amerických na európske výrobky s nadobudnutím účinnosti od 1. augusta 2025.
Okrem toho naďalej zostávajú v platnosti dovozné clá vo výške 27,5 percenta na automobily a komponenty pre automobilový priemysel. Ako aj clo na oceľ a hliník vo výške 50 percent.