Na hlavný obsah

Záverečná správa z misie europoslancov: Kroky slovenskej vlády ohrozujú právny štát a transparentné nakladanie s eurofondmi

Delegácia reflektovala na viacero krokov vlády R. Fica.

Záverečná správa z misie europoslancov: Kroky slovenskej vlády ohrozujú právny štát a transparentné nakladanie s eurofondmi
Cieľom misie bolo posúdiť situáciu na Slovensku a ochranu finančných záujmov EÚ. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Misia Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (CONT) na Slovensku, ktorá sa uskutočnila koncom mája, vyjadrila vážne obavy z krokov súčasnej vlády. Podľa nej ohrozujú právny štát a transparentné nakladanie s fondmi Európskej únie. Vyplýva to zo záverečnej správy prezentovanej v utorok (15. 7.), ktorej znenie má agentúra SITA k dispozícii.

Delegácia reflektovala na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, zmeny v trestnom zákonníku znižujúce tresty za korupciu a obmedzenia ochrany oznamovateľov. Tie podľa nej podkopávajú zodpovednosť a transparentnosť.

Problémy v PPA, Rómovia, žurnalisti

Cieľom misie bolo posúdiť situáciu na Slovensku a ochranu finančných záujmov EÚ. Delegácia sa zaoberala aj fungovaním Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) tam pretrvávajú štrukturálne problémy, slabé kontrolné mechanizmy a neefektívne informačné systémy.

Nedostatky v PPA podľa misie ohrozujú schopnosť chrániť rozpočet EÚ, pričom orgány neposkytli presvedčivé zmierňujúce opatrenia.

Misia tiež identifikovala obavy z využívania eurofondov určených pre rómske komunity. Niektoré projekty totiž mali pochybný vplyv na skutočné potreby obyvateľstva.

Investigatívni novinári upozornili na prípady, keď boli z fondov EÚ financované súkromné rezidencie vydávané za penzióny. Potvrdili zároveň zhoršujúce sa podmienky pre nezávislú žurnalistiku na Slovensku.

Atmosféra počas misie bola napätá, vládni predstavitelia a poslanci verejne spochybňovali účel misie a obviňovali jej vedúceho, českého europoslanca Tomáša Zdechovského, z politickej zaujatosti, čo viedlo k vyhrážkam a potrebe policajnej ochrany.

Organizácie občianskej spoločnosti a novinári podľa záverečnej správy naďalej čelia nepriateľskému prostrediu, administratívnym prekážkam a obmedzenému prístupu k informáciám, čo môže ohroziť dôveru verejnosti v médiá a transparentnosť verejnej správy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko