Na hlavný obsah

Srbská polícia pri zásahu voči protestujúcim zadržala 79 ľudí vrátane univerzitnej profesorky

Hlásia aj viacero zranených vrátane študentov.

Srbská polícia pri zásahu voči protestujúcim zadržala 79 ľudí vrátane univerzitnej profesorky
Polícia voči demonštrantom zasahovala aj v predchádzajúcich dňoch. Foto: TASR/AP/Darko Vojinovic

Srbská polícia od stredajšieho (2. 7.) večera zadržala dovedna 79 účastníkov protivládnych protestov v krajine vrátane univerzitnej profesorky. Zásah polície pri rozbíjaní cestných zátarás si podľa agentúry Hina vyžiadal niekoľko zranených osôb.

Ministerstvo vnútra vo štvrtok (3. 7.) ráno uviedlo, že polícia počas noci skontrolovala totožnosť 1 297 osôb, pričom zadržala celkovo 79 ľudí. Z toho 72 za priestupky a sedem za trestné činy. Všetky blokády v Srbsku a Belehrade boli podľa neho údajne odstránené a všetky cesty sú opäť prejazdné.

Zranení aj medzi študentmi

Vážne zranenia utrpeli v Belehrade aj štyria študenti, z ktorých jeden má podľa srbských médií zlomenú kľúčnu kosť a možnú zlomeninu rebier.

Študenti obvinili políciu z brutálneho útoku na pokojných demonštrantov, ktorí sedeli na križovatke pred Právnickou fakultou Univerzity v Belehrade, a z porušenia nezávislosti univerzity tým, že sa pokúsila vstúpiť do budovy. Ministerstvo vnútra to kategoricky poprelo.

Polícia počas tohto zásahu zadržala 23 osôb. Bola medzi nimi podľa sociálnych sietí aj aktivistka za ľudské práva a profesorka na biologickej fakulte Biljana Stojkovičová. Jej manžel, profesor Oliver Stojkovič pre agentúru FoNet povedal, že po hodine celú skupinu z policajnej stanice prepustili. Podľa právnika proti nim vznesú obvinenia z priestupku.

Stojkovič tvrdí, že štyroch študentov zadržaných pred právnickou fakultou previezli so zraneniami do nemocnice. „Počul som od zraneného chlapca a jeho matky, že kľúčna kosť je určite zlomená. Čakáme ešte na snímky, aby sme zistili, či došlo k zlomenine rebier,“ dodal.

Protesty pokračujú

Masové protesty sa v Srbsku konajú už niekoľko mesiacov, od konca roka 2024. Prvé s nich boli prevažne študentské. Konali po tom, ako sa na železničnej stanici v Novom Sade zrútil betónový prístrešok. Demonštranti sa domnievajú, že táto tragédia, ktorá si vyžiadala celkovo 16 obetí, bola dôsledkom korupcie a požadujú rezignáciu prezidenta i vlády.

Účastníci posledného veľkého protestu 28. júna opäť žiadali predčasné parlamentné voľby. Argumentujú tým, že vláda podľa nich stratila svoju legitimitu. Prezident Aleksandar Vučič, ktorý počas svojej 13-ročnej vlády často vyhlasoval predčasné voľby ako prostriedok na upevnenie moci, to teraz odmieta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet