Na hlavný obsah

Štát plánuje vysadiť stromy za 40 miliónov eur. Opozícia upozorňuje na sporné podmienky

Súťaž dá podľa Alojza Hlinu priestor iba veľkým ťažobným spoločnostiam.

Štát plánuje vysadiť stromy za 40 miliónov eur. Opozícia upozorňuje na sporné podmienky
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Na Slovensku by mali pribudnúť stromčeky za 40 miliónov eur. Súťaž na výsadbu zabezpečí Národné lesnícke centrum. Peniaze ministerstvo získalo v rámci revízie plánu obnovy na zvýšenie odolnosti lesov. Vyčerpať ich treba do júna 2026. Podľa Alojza Hlinu z SaS je súťaž neštandardná a nerealizovateľná.

Opozičný poslanec tvrdí, že stromy sa majú vysádzať za 60 miliónov, čo by znamenalo, že by ich sadilo počas sezóny denne viac ako sedemtisíc ľudí.

“Za 60 miliónov neviete tie činnosti za rok urobiť, do roka to treba realizovať. Nedá sa to. To znamená, tam už sa ako keby predbežne ráta s tým, že sa to potratí cestou,“ vyhlásil Hlina.

Minister pôdohospodárstva hovorí o sume 40 miliónov, ktorá nemá slúžiť iba na výsadbu. “Budú sa vysádzať nie monokultúry, ale zmiešané porasty lesy, ktoré budú odolnejšie, hlavne teraz z pohľadu klimatických podmienok, ktoré nás trápia. Budú sa tam aj aplikovať rôzne tabletky, ktoré napríklad budú zvyšovať odolnosť, čo sa týka sucha,“ povedal minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

Výsadbe stromčekov sa v Správach venovala redaktorka Natália Krížová:

Zdroj: STVR

Priestor pre veľké ťažobné spoločnosti

Alojz Hlina kritizuje aj vysokú kauciu, ktorá zo súťaže vyradí menšie firmy a dá priestor iba veľkým ťažobným spoločnostiam.

“Je to neštandardne vysoká kaucia, 200-tisíc eur je len kaucia, aby ste sa mohli zúčastniť. Firma má preukázať, že za posledné tri roky mala obrat v činnostiach 12 miliónov. To nedokáže žiadna z tých firiem, ktoré reálne sadia,“ vyjadril sa Hlina.

“Záruka 200-tisíc je štandardná záruka ako sa dáva, keď idete robiť takéto projekty. Asi by mal mať ten žiadateľ nejakú záruku, aby sa nemohla prihlásiť nejaká schránková firma. Samozrejme nás bude tlačiť aj čas, lebo ako dobre vieme, keď budeme robiť rôzne opatrenia aj z pohľadu výsadby alebo prerezávok, tie nemôžete robiť 12 mesiacov v roku,“ pokračoval Takáč.

Podmienky súťaže sú šité podľa opozície pre spoločnosti, ktoré v lesoch pracujú tri roky, ale v oblasti ťažby, nie výsadby.

“Veľký ťažiar vie preukázať, že ťažil v takom objeme a ten si pribalí k sebe niekoho malého, ktorý to reálne robil a ako v nejakom konzorciu sa toho zúčastnia. Nakoniec to nebudú vedieť realizovať, budú to vedieť všetko subdodávkovať a tí, čo reálne budú sadiť, tak dostanú možno tretinu z toho, čo sa vysúťaží,“ povedal Hlina.

“Nastavujeme podmienky tak, aby to boli fundované schopné spoločnosti, ktoré to budú vedieť zrealizovať. Myslím si, že tieto kroky boli veľmi správne nastavené,“ zhodnotil Takáč.

Ochranári upozorňujú, že v otázke odolnosti je dôležité znížiť výrub, aby nebola potrebná výsadba v takom širokom meradle.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko