Pri prestrelkách pri hraniciach medzi Thajskom a Kambodžou zomrelo jedenásť thajských civilistov a jeden vojak. Druhá strana sa o obetiach nezmieňuje. Vojaci oboch krajín na seba strieľali na najmenej šiestich miestach v spornej pohraničnej oblasti pár hodín po tom, ako štáty prerušili vzájomné diplomatické vzťahy.
Thajsko tiež uzavrelo všetky kontrolné stanovištia na hranici s Kambodžou. Vyzvalo svojich občanov na odchod z tejto krajiny, píšu zahraničné médiá. Strety podľa denníka The Phnom Penh Post začali v okolí troch chrámových komplexov Ta Moan Thom, Ta Krabey a Mom Bei okolo 8.00 h miestneho času (3.00 h SELČ).
Konflikt sa podľa médií dotkol thajských pohraničných provincií Burírám, Surin, Sísakét a Ubon Rátčchatchánie a provincií Oddormeanchey a Preahvihear na kambodžskej strane.
A new war is approaching: Heavy fighting broke out on the border between Thailand and Cambodia, — CNN.
— Jürgen Nauditt 🇩🇪🇺🇦 (@jurgen_nauditt) July 24, 2025
The Royal Cambodian Army shelled several Thai border towns with multiple rocket launchers.
In response, Thailand closed its border with Cambodia because of these attacks.… pic.twitter.com/HwJVxxfipp
Obe krajiny sa podľa agentúry Reuters navzájom vinia zo začiatku paľby. Kambodža obvinila thajskú armádu, že začala strieľať na jej vojakov a porušila tak dohodu, ktorá mala zmierniť napätie medzi oboma juhoázijskými susedmi. Thajskí vojaci podľa agentúry AP tvrdia, že sa Kambodžania priblížili k spornej hranici a na výzvy na zastavenie reagovali streľbou.
Do konfliktu zapojili stíhačky
Thajsko podľa kambodžských zdrojov nasadilo šesť stíhačiek F-16, ktoré zhodili dve bomby na cestu v oblasti. Podľa agentúry Kjódó zničili dve kambodžské vojenské základne. Jeden stroj kambodžskej sily podľa tamojšej tlače zostrelili, to ale vzápätí thajská armáda poprela.
Kambodžská armáda naopak podľa Reuters zasiahla thajskú nemocnicu. Podľa tamojšieho ministerstva obrany vyslala do akcie drony a vojakov vyzbrojených raketometmi.
„Kambodža sa vždy snažila riešiť problémy mierovou cestou. V tomto prípade ale nemáme inú možnosť, ako na túto ozbrojenú inváziu reagovať silou,“ povedal podľa agentúry kambodžský premiér Hun Manet.
Približne 40-tisíc civilistov z 86 dedín v Thajsku bolo evakuovaných na bezpečnejšie miesto, povedal Reuters predstaviteľ zasiahnutého Surinu.
Thajské veľvyslanectvo v Phnom Penhu na sociálnej sieti odporúča svojim obyvateľom opustiť Kambodžu. Thajský letecký dopravca zvažuje vyslať repatriačné lety pre zamestnancov ambasády v Phnom Penhu.
Thajsko a Kambodža sa už viac ako 100 rokov snažia získať kontrolu nad riadne nevymedzenými oblasťami pozdĺž 820 kilometrov dlhej spoločnej pozemnej hranice. Tú stanovilo v roku 1907 Francúzsko, ktorého bola vtedy Kambodža kolóniou.
Krajiny sa sporia o územie hinduistického chrámu Preah Vihear z 11. storočia, ktoré si Thajsko nárokuje preto, že kontroluje hlavné prístupové cesty k objektu.