Novou ukrajinskou premiérkou sa vo štvrtok (17. 7.) stala Julija Svyrydenková. Do funkcie ju zvolil parlament, píše Reuters s odvolaním sa na opozičného poslanca Oleksija Hončarenka. Parlament tiež potvrdil väčšinu ministrov nového kabinetu.
Svyrydenková, ktorá bola doteraz podpredsedníčkou vlády a ministerkou hospodárstva, vo funkcii nahradila Denysa Šmyhaľa.
Hončarenko napísal, že za Svyrydenkovú hlasovalo 262 poslancov, čím podľa Reuters získala pohodlnú väčšinu v 450-člennom zákonodarnom zbore.
O to, aby sa ujala funkcie šéfky vlády, Svyrydenkovú v pondelok (14. 7.) požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý tento krok zdôvodnil potrebou posilniť potenciál ukrajinskej ekonomiky a zvýšiť výrobu zbraní.
Väčšinu mien nového kabinetu premiérky Svyrydenkovej podporilo 253 poslancov 450-člennej Najvyššej rady.
Vo svojich funkciách z predchádzajúcej vlády zotrvali vicepremiér a minister infraštruktúry a územného rozvoja Olexij Kuleba, minister vnútra Ihor Klymenko, minister zdravotníctva Viktor Ľaško, minister financií Serhij Marčenko či minister školstva Oxen Lisovyj.
Po novom však povedie rezort energetiky Svitlana Hrynčuková, ministerstvo hospodárstva Olexij Sobolev a rezort spravodlivosti Herman Haluščenko.
Prvým podpredsedom ukrajinskej vlády a ministrom pre digitálnu transformáciu sa stal Mychajlo Fedorov a podpredsedom vlády pre európsku a euroatlantickú integráciu Taras Kačka.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore v parlamente uviedol, že očakáva od novej vlády do šiestich mesiacov zvýšiť podiel doma vyrobených zbraní na ukrajinskom fronte zo 40 na 50 percent.
Rokovania s Trumpom
Svyrydenková je vyštudovanou ekonómkou. Od roku 2021 pôsobila ako prvá podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva. Tento rok podľa Reuters zohrala kľúčovú úlohu pri rokovaní s administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa o dohode týkajúcej sa prístupu k ukrajinským prírodným zdrojom.
Dohoda bola predmetom dlhého vyjednávania a nakoniec ju na prelome apríla a mája podpísali vo Washingtone práve Svyrydenková a americký minister financií Scott Bessent.
Politička je predstaviteľkou mladej generácie ukrajinských lídrov, ako je Zelenskyj, ktorí vedú krajinu v čase ruskej invázie a ostro kontrastujú s elitami sovietskeho typu, ktoré dominujú v Rusku, napísala o nej zase agentúra AFP.
Šmyhaľ, ktorého demisiu parlament prijal v stredu (16. 7.), sa má stať ministrom obrany. Na čele ukrajinskej vlády stál od marca 2020, čo z neho urobilo najdlhšie slúžiaceho predsedu vlády tejto krajiny od vtedy, čo získala nezávislosť od Moskvy v roku 1991.
Ukrajinský parlament tiež potvrdil vo funkcii ministra zahraničných vecí doterajšieho šéfa diplomacie Andrija Sybihu. Parlament bude postupne hlasovať o ďalších ministerských kandidátoch, okrem iného o budúcom ministrovi obrany.