Na hlavný obsah

V hotelovej vírivke v Demänovskej Doline potvrdili prítomnosť baktérie Legionella

Časť s bazénom preventívne uzavreli.

V hotelovej vírivke v Demänovskej Doline potvrdili prítomnosť baktérie Legionella
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Vo vírivke v jednom z hotelov v Demänovskej Doline hygienici potvrdili prítomnosť baktérie Legionella. Uviedla to hygienička Iveta Triznová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Liptovskom Mikuláši. Počas pobytu v hoteli sa baktériou podľa informácií denníka Nový Čas koncom mája nakazila 65-ročná žena, ktorá neskôr zomrela.

Na pobyte v Demänovskej Doline sa zúčastnilo 45 osôb. Hovorkyňa RÚVZ Bratislava Katarína Nosálová uviedla, že prítomnosť baktérie potvrdili u štyroch z nich. V uvedenej súvislosti zaznamenali aj jedno úmrtie.

„Mechanizmus prenosu u legionárskej choroby takmer výlučne spočíva vo vdýchnutí vodného aerosólu kontaminovaného uvedenou baktériou, napríklad z klimatizácie, pri sprchovaní alebo na kúpaliskách s vodnými atrakciami,“ priblížila Nosálová.

Odborní pracovníci RÚVZ v Liptovskom Mikuláši vykonali štátny zdravotný dozor v predmetnom zariadení. Prevádzkovateľovi zariadenia bola uložená povinnosť na bezodkladné vykonanie opatrení na zabezpečenie kvality a zdravotnej bezpečnosti pitnej vody, teplej vody a vody na kúpanie.

„RÚVZ nariadil preventívne uzatvorenie rehabilitačnej časti a bazénovej časti. Na základe vyhovujúcich výsledkov RÚVZ 10. júla zrušil uložené opatrenia, s výnimkou vírivky,“ podotkla Triznová.

Vodu pravidelne kontrolovali

Prevádzkovateľ zariadenia vyšetroval kvalitu vody v bazéne v mesačných intervaloch. Podľa RÚVZ v Liptovskom Mikuláši všetky predložené výsledky vzoriek vybraných bazénov z mesiacov február až máj 2025 v stanovených ukazovateľoch vyhoveli.

Legionely sú potenciálne patogénne mikroorganizmy, ktoré môžu predstavovať vážne zdravotné riziko.

„Prirodzene sa vyskytujú v umelých aj prírodných vodných systémoch a v pôde. V umelo vytvorenom vodnom prostredí je ich prežívanie a rast podporený najmä použitím nevyhovujúcich konštrukčných a spojovacích materiálov či nedostatočnou údržbou vodovodných rozvodov a nedodržanou teplotou vody v nich, čo predstavuje zdravotné riziko,“ uviedol RÚVZ na svojom webe.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny